Женева, 1 юни /Анес Педреро от Франс прес/
Генералният директор на СЗО приветства вчера „историческото“ решение на страните членки да подсилят агенцията след криза, която изложи на показ недостатъците й, но подчерта, че е необходимо спешно да се сключи договор за пандемиите, за да се избегне повтарянето на същите грешки.
Повече от година след началото на пандемията, причинила смъртта на над 3,5 милиона души по света, страните членки на Световната здравна организация приеха, след седмица на дебати, резолюция за укрепването на организацията.
Но очертанията на реформата все още не са уточнени от страните, някои от които, опасяващи се за суверенитета си, нямат никакво желание да дават повече правомощия на СЗО.
Страните решиха да отложат за ноември дебатите за необходимостта от приемане на договор или конвенция за пандемиите, документ, искан от седмици от СЗО и няколко страни, включително Франция и Германия.
Според генералния директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, който произнесе реч в края на срещата, подобно обвързващо международно споразумение е това, което „ще помогне най-много за укрепването на СЗО и на световната здравна сигурност“.
„В момента патогените имат по-голяма власт от СЗО“, обобщи той.
В същото време, той определи като „историческа“ резолюцията за укрепване на СЗО, приета на последния ден от 74-ата Световна здравна асамблея, която се проведе онлайн от Женева.
Основният залог на срещата, който доминираше по време на дебатите, беше реформата на агенцията и на способността й да координира реакцията на световните здравни кризи и да предотвратява бъдещи епидемии, след като СЗО и световната общност бяха неспособни да предотвратят пандемията от КОВИД-19.
В течение на седмицата страните се запознаха с няколко доклада на независими експерти, които показаха недостатъците не само на СЗО, а и на националните държави пред КОВИД-19 и поискаха обширни реформи на системите за предупреждение и превенция.
Така, според един от докладите пандемията е можела да бъде избегната и СЗО е обявила прекалено късно, в края на януари 2020 г., извънредна ситуация в световен мащаб в областта на здравеопазването, което е най-високото й равнище на готовност.
Докладите „заявяват единодушно, че светът се нуждае от по-силна СЗО в центъра на световната здравна архитектура“, заяви д-р Тедрос.
Стабилно финансиране
===================
Но „СЗО не може да се засили без стабилно финансиране“, посочи д-р Тедрос. За момента 16 на сто от бюджета й идва от задължителни вноски на държавите, останалото са доброволни вноски от публични и частни дарители, които решават как СЗО може да ги използва.
Резолюцията, която беше предложена от САЩ и ЕС, остава достатъчно неясна по този въпрос, като иска от страните „да се опитат да намерят начин за гарантиране на адекватно, гъвкаво, стабилно и предвидимо финансиране на програмния бюджет на СЗО“.
Текстът подчертава впрочем, че подготовката и реакцията на здравни кризи „остават преди всичко от компетенцията на правителствата, които играят ключова роля в това отношение“.
Но той признава и „ключовата лидерска роля“, изиграна от СЗО и отбелязва, че очакваният на международната общност „като цяло надхвърлят сегашните възможности“ на организацията.
Така с резолюцията се стартира работна група за подобряване на подготовката и на ответната реакция на СЗО пред лицето на спешни ситуации в областта на здравеопазването.
Работната група, която е отворена за всички страни членки, ще бъде натоварена да разгледа заключенията от различните доклади и да предложи свои собствени препоръки за разглеждане от 75-ата Световна здравна асамблея.
Генералният директор на СЗО също може да направи собствени предложения за подобряване на здравната система за предупреждение, по-конкретно чрез възможен регионален механизъм, се казва в текста.
Той изисква от СЗО да лансира и пилотен проект за оценка на нивото на подготвеност за пандемии на всяка страна, което ще бъде извършено от нейните равни, както в Съвета за правата на човека на ООН и призовава страните да подобрят възможностите си в областта на общественото здравеопазване и конкретно „да засилят способността си за откриване на нови заплахи“.
Резолюцията призовава и „своевременно да се докладва пред СЗО информацията за общественото здравеопазване“, както и за „укрепване на капацитета на СЗО за бърза и правилна оценка на епидемичните огнища, които биха могли да представляват извънредна ситуация от международно значение в областта на общественото здраве, като се действа възможно най-бързо“.
/БТА/
Източник: http://www.bta.bg/
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…