Categories: БТА

(AF) Падането на Кабул не е неизбежно, твърдят американски експерти

Вашингтон, 24 юни /Пол Хендли и Силви Лантом от Франс прес/
    Талибаните може да превземат Кабул до една година след изтеглянето на чуждестранните сили от Афганистан, но падането на правителството не е неизбежно, ако афганистанската армия бъде ръководена добре, заявиха американски експерти ден преди посещението на президента Гани в Белия дом.
     Военните успехи на талибаните в Афганистан тревожат международната общност, която се опасява, че бунтовниците отново ще вземат властта в страната. Някои експерти обаче, които имат дългогодишен опит с Афганистан, заявиха пред Франс прес, че възможностите на талибаните не бива да бъдат надценявани.
    Въпреки това експертите прогнозират, че корупцията и етническите разделения, разяждащи афганистанските правителствени сили, дават предимство на талибаните, които бяха свалени от власт от Съединените щати през 2001 г. затова, че подслониха джихадистите от „Ал Каида“, която извърши атентатите от 11 септември.
     Бунтовниците превзеха няколко афганистански административни центъра, откакто в началото на миналия месец американските войски започнаха да се изтеглят по нареждане на президента Джо Байдън.
    Според нови анализи на американските разузнавателни служби, на които се позова вчера „Уолстрийт джърнъл“, талибаните може да вземат властта в страната в период от шест до 12 месеца след изтеглянето на американските сили, което се планира да приключи до 11 септември.
    
       Талибаните „не са непобедими“
       „Не можем да отречем, че афганистанското правителство бързо губи големи територии. Падането на Кабул обаче не е неизбежно. Талибаните не са непобедими“, казва Андрю Уоткинс, бивш съветник на ООН в Афганистан, който сега е  експерт в Международната кризисна група.    
    Повечето от окръзите, превзети от бунтовниците, са в селски райони, които не са много важни от стратегическа гледна точка, подчертава Уоткинс. Макар през някои от тях да минават важни пътни артерии, а други да са близо до големи градове, „това не означава обезателно, че в близко бъдеще талибаните ще се опитват да превземат тези градове“.
    Според Картър Малкейжън, бивш служител на Пентагона, който понастоящем работи като консултант по въпросите на сигурността в изследователския център Си Ен Ей (CNA), шансовете талибаните да превземат Кабул в краткосрочен план са „минимални“, но е възможно това да се случи до една година.
    „Ако паднат градове като Кандахар и Мазар-и-Шариф, ще започна да се опасявам, че и Кабул ще падне“, изтъква експертът.
    Бившият пратеник на Барак Обама за Афганистан Джеймс Добинс, който сега е експерт в корпорацията „Ранд“, прогнозира, че в краткосрочен план ще се стигне до ожесточаване на сраженията, и отбелязва, че, ако големите градове се озоват в ръцете на талибаните, може да се стигне до деморализиране на населението.
   
    Едно по-урбанизирано население
   „Талибаните имат някои предимства“ по отношение на правителството, което е разделено. „Тези предимства обаче важат в селските райони, където са техните поддръжници“.
      Афганистанското общество вече е различно в сравнение с 90-те години: то е по-урбанизирано, по-образовано и по-малко изолирано от останалия свят, най-вече благодарение на мобилните телефони, изтъква Добинс.
    Талибаните „нямат много поддръжници в големите градове, където се намират всички инфраструктури. Кабул днес е град с население от пет милиона души. Ситуацията беше различна, когато талибаните взеха властта последния път. Мисля, че те биха срещнали трудности да я задържат, ако я вземат“.
    Всичко зависи сега от способността на афганистанския президент Ашраф Гани да съхрани контрола на правителството и от способността на афганистанската армия да преодолее проблемите на деморализацията, корупцията и лошото управление, твърди Андрю Уоткинс.
     Според експерта армията правилно се фокусира върху защитата на големите градове и основните пътни артерии на страната. „Териториалните загуби на правителството обаче ще имат политически последици. Има риск всички да бъдат обзети от паника, от обикновения войник (. . .) до държавните лидери“, предупреждава Уоткинс.
    „Афганистанската армия трябва да докаже, че е силна и устойчива, за да се откажат талибаните от опитите да превземат страната със сила. Единственият шанс на афганистанското правителство е да се противопостави достатъчно силно, за да може талибаните да се върнат на масата за преговори“, изтъква Андрю Уоткинс.
    Талибаните не искат да се сражават за Кабул. „Те искат да видят как афганистанското правителство рухва, за да може да запълнят празнината, която то ще остави след себе си, а не да се бият“, казва Картър Малкейжън.

БТА

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv