Пекин, 28 юни /Франс прес/
Тя твърди, че в нея членуват над 90 милиона души, но начинът, по който управлява втората световна сила, е забулен в тайна. Непрозрачността е характерен белег на Китайската комунистическа партия (ККП), която на 1 юли празнува стогодишнина.
Родена в нелегалност, ККП остава вярна на своите марксистко-ленински корени, а вътрешното й функциониране е скрито за външни погледи, при все че е монополизирала властта и обществения дебат в Китай.
Това „най-голямо тайно общество в света“, както го определя китаистът Жан-Пиер Кабестан, живее в симбиоза с държавата. При това положение е трудно да се прецени господството му върху страната отделно от господството върху администрацията – в редица обществени сгради са настанени и държавни, и партийни органи, а мнозина служители заемат и длъжности в ККП.
Кога е създадена?
===============
Според официалната история ККП не е била учредена на 1 юли 1921 г., а на 23 юли, на първия „конгрес“ с 13 участници, събрали се в най-строга тайна в бившата Шанхайска френска концесия. Двайсет години по-късно, без да е сигурен в точната дата, бъдещият основател на народната република Мао Цзедун произволно обявява, че годишнината е на 1 юли.
Кой членува в нея?
===============
Партията твърди, че наброява 92 милиона членове, но списъците им остават неизвестни. Понякога воалът се приповдига, както през 2018 г., когато печатът разкри, че Джак Ма – най-известният мултимилиардер в Китай, е член на ККП.
Организацията е „само“ втората по големина политическа партия в света след „Бхаратия джаната“ на индийския премиер Нарендра Моди, в която се смята, че членуват 180 милиона души.
Как се финансира тя?
================
Бюджетът на ККП не се оповестява.
Партията има собствени средства, формирани от членски внос (от 0,5 до 2 процента от доходите на всеки член). През 2016 г. официално издание спомена, че членският внос от предходната година е възлязъл на 7,08 милиона юана (920 милиона евро по сегашния курс).
Разделено на броя на членовете, това прави под 80 юана (10 евро) на човек годишно.
Имуществото й също е обгърнато в мъгла. Но партията е начело на цяла финансова империя, пряко управлява също така предприятия, хотели и заводи, обяснява за АФП Жан-Пиер Кабестан от Баптисткия университет в Хонконг.
Колкото до заплатите на ръководството й, за тях не се знае нищо, при все че партийните кадри по принцип са приравнени към служителите в йерархията на държавната администрация. Редица от тях обаче получават привилегии в натура (служебно жилище и кола, домашна прислуга и т. н.), които не са отразени в основните им заплати.
Въпросът за богатството на висшите китайски ръководители е още по-деликатен и чуждестранните медии, рискували през 2012 г. да повдигнат темата, бяха санкционирани от режима.
А в самия Китай борецът с корупцията Сюй Чжъюн, настоявал за прозрачност относно имотното състояние на управляващите, през 2014 г. бе осъден на четири години затвор.
Тайните събрания
===============
Мащабните публични форуми на партията като конгресите й, свиквани веднъж на пет години, редовно приключват с почти единодушно приети решения.
За разлика от тях заседанията на Централния комитет (с 200 членове) и Политбюрото (с 25) протичат при закрити врата; националната телевизия само предава с глас зад кадър монолозите на генералния секретар Си Цзинпин. Дебатите, ако има такива, не стават обществено достояние, нито резултатите от евентуални гласувания.
Вътрешните напрежения в апарата й впрочем могат да се изострят, както показа през 2012 г. отстраняването на изгряващата звезда на режима Бо Силай, съперник на Си Цзинпин.
В контраст с разделенията в западните демокрации „прикриването на вътрешните напрежения дава на ПКК възможност да демонстрира стоманено единство срещу нейните врагове и враговете на Китай“, обяснява Кабестан.
Колко са жертвите?
================
Според оценки на повечето чуждестранни специалисти по история на Китай между 40 и 70 милиона души са загинали вследствие на политиката, водена от партията след идването й на власт през 1949 г. (чистките, глада, предизвикан от Големия скок напред, репресиите в Тибет, Културната революция, клането на площад „Тянанмън“ и т. н.).
Запитан от АФП, организационният отдел на ККП не даде отговор каква е официалната оценка на партията за техния брой.
БТА
Източник: http://www.bta.bg/
Ужасна трагедия отне живота на дългогодишния журналист Елена Дюлгерова (62 години) и внучето й Иван…