Кейптаун, 10 юни /Джералд Имрей от Асошиейтед прес/
В глобалната надпревара за ваксиниране срещу КОВИД-19 Африка е на опашката и това е трагедия.
Всъщност континентът едва пресече стартовата линия.
В Република Южна Африка (РЮА), която е с най-силната икономика на континента и с най-големия брой случаи на коронавирус, само 0,8 процента от населението са напълно ваксинирани, показва световната база данни на Университета „Джонс Хопкинс“. Стотици хиляди здравни работници, много от които всеки ден се изправят лице в лице с вируса, все още чакат да бъдат имунизирани.
В Нигерия, най-многолюдната държава в Африка с над 200 милиона население, само 0,1 процента са напълно ваксинирани. В Кения с 50 милиона население процентът на ваксинираните е още по-малък. Уганда изтегли дози ваксини от селските райони, тъй като няма достатъчно за борба с огнищата на вируса в големите градове.
Чад не беше поставил първите си дози ваксини до последния уикенд. Има поне още пет държави в Африка, в които не е поставена нито една доза според африканските Центрове за контрол и превенция на заболяванията (ЦКПЗ).
Световната здравна организация (СЗО) казва, че континентът с население от 1,3 милиарда е изправен пред сериозен недостиг на ваксини, а в същото време в Африка се надига нова вълна от инфекции. Доставките на ваксини за Африка са „почти спрели“, заяви СЗО миналата седмица.
„Това е изключително обезпокоително, а понякога потискащо“, каза директорът на африканските ЦКПЗ д-р Джон Нкенгасонг, камерунски вирусолог, който се опитва да осигури на някои от най-бедните страни в света справедлив дял от ваксините на пазара, на който те са неконкурентни.
За разлика от африканските страни САЩ и Великобритания са ваксинирали напълно повече от 40 процента от населението си с по-голям дял имунизирани сред възрастните и хората от високорисковите групи. В европейските държави ваксинираните са близо или над 20 процента и техните граждани вече започват да мислят къде могат да отидат на почивка през лятото с ваксинационните си сертификати. САЩ, Франция и Германия дори предлагат ваксини на тийнейджъри и деца, които са изложени на много нисък риск от сериозно заболяване от КОВИД-19.
По-бедните страни бяха предупредили още миналата година за неизбежното ваксинационно неравенство, страхувайки се, че богатите държави ще се запасяват с ваксини.
В интервю Нкенгасонг призова лидерите на богатите държави, които се събират тази седмица на срещата на върха на Г-7, да споделят излишните количества ваксини, нещо, което САЩ вече се съгласиха да направят, и да предотвратят „морална катастрофа“.
„Бих искал да вярвам, че страните от Г-7, повечето от които са се запасили с излишни дози ваксини, искат да бъдат от правилната страна на историята“, каза Нкенгасонг и добави: „Разпределете тези ваксини. Трябва наистина да видим тези ваксини, а не само . . . обещания и добра воля“.
Други не са толкова търпеливи, нито толкова дипломатични.
„Хората умират. Времето не е на наша страна. Това Е БЕЗУМНО“, написа в поредица от текстови съобщения южноафриканската правозащитна адвокатка Фатима Хасан, която се бори за равен достъп до здравеопазване.
Администрацията на Байдън направи първата си голяма стъпка за облекчаване на кризата миналата седмица, като обяви, че на първо време ще сподели 25 милиона излишни дози ваксини с отчаяно нуждаещи се страни в Южна и Централна Америка, Азия и Африка.
Ден по-късно Нкенгасонг и неговият екип са установили контакт с представители на Белия дом и имат списък на страните, в които 5-те милиона дози ваксини, предназначени за Африка, може незабавно да бъдат изпратени.
Все пак американското предложение е само „капка“ от необходимото, пише Хасан.
Само Африка е изправена пред недостиг от около 700 милиона дози ваксини, дори като се вземат предвид дозите, осигурени чрез програмата на СЗО за ваксини за по-бедните страни КОВАКС, и сделката с „Джонсън и Джонсън“ (Johnson & Johnson), която ще се реализира чак през август.
Уганда току-що пусна партида от 3000 дози ваксини в столицата Кампала – минимално количество за 2-милионен град, колкото да не спира ваксинационната си кампания.
Там и на други места хората се страхуват, че късметът, който някак позволи част от Африка да избегне най-тежките предишните вълни на инфекции и смъртни случаи от КОВИД-19, вече може да им изневери.
В Зимбабве Чипо Дзимба тръгна да търси ваксина, след като стана свидетелка на смъртни случаи от КОВИД-19 в своята общност. Тя извървя километри до болница към църковна мисия, в която нямаше ваксини, и отново километри до областна болница, където медицинските сестри също нямаха ваксини и я пратиха в главната държавна районна болница. Тя обаче е твърде далеч. „Отказвам се“, каза Дзимба и добави: „Нямам пари за автобусен билет“.
Южноафриканските здравни работници се сблъскаха с подобно разочарование, когато миналия месец се струпаха в закрит паркинг, надявайки се да бъдат ваксинирани и игнорирайки в отчаянието си правилата за социална дистанция. Мнозина от тях си тръгнаха, без да получат ваксина.
Фемада Шамам, която отговаря за верига от старчески домове в южноафриканския град Дърбан, отчита, че само около половината от 1600 възрастни и немощни хора, за които се грижи, са ваксинирани.
„Те са много унили и разочаровани“, каза Шамам за неваксинираните обитатели на старческите си домове, които изпитват „огромно безпокойство“, изолирани в затворените си домове 18 месеца след избухването на пандемията. 22 от обитателите на нейните домове са починали от КОВИД-19.
„Това наистина откроява най-големия проблем . . . на имащите и нямащите достъп до ваксини“, каза Шамам.
Що се отнася до това дали богатите страни с излишък от ваксини са разбрали посланието, Нкенгасонг каза: „Надявам се, но не съм непременно уверен“.
БТА
Източник: http://www.bta.bg/
Тусипрес е лекарствен препарат, предназначен за облекчаване на симптомите на кашлица. Основната му активна съставка…