Categories: Скучно ми е

Ако имате отчаяно желание да мързелувате – отдайте му се!

Не мързелувам, просто съм изморена!

Ако някой ви каже, че никога в живота си не е усещал остри пристъпи на мързел – не му вярвайте! Учените са доказали, че човекът се отличава от робота точно по това, че периодично (обикновено в най-неподходящия момент) изпитва остро желание да зареже всякаква работа и да се отдаде на блажено „нищонеправене“.

[ad id=“225664″]

Отчаяното желание за мързелуване може да е симптом на синдрома на хроничната умора, а това вече е заболяване. Всеки лекар ще потвърди: в този случай не само може, а направо трябва да се помързелува!

Какво да правите? Хората, които постоянно работят в режим „вечен двигател“, нарушават естествения ход на своите биоритми. Мързеливите моменти са сигнал, че е време да си дадете почивка. Ако времето, в което ви се иска да помързелувате, надвишава два часа в денонощието, опитайте да повишите тонуса си с традиционни методи: витамини, смяна на обстановката, пълноценен сън. Не помага ли?

Опитайте друго: за да престане да ви мързи, трябва просто… да не правите нищо! Не гледайте телевизия, не пийте чай и кафе, не се въргаляйте на дивана, дори недейте да мислите – просто си стойте така. Ще се убедите, че след 10-15 минути всичко това така ще ви омръзне, че ще ви се прииска да се захванете с нещо по-интересно.

Защо ми е да работя?

[ad id=“263680″]

Понякога причината за мързела е липсата на мотивация. Според австралийски учени мързелът не е нещо друго, а синдром на мотивационната недостатъчност. Това болезнено състояние поразява всеки пети жител на планетата. Ако работите без удоволствие, получавате жълти стотинки и имате досаден шеф, няма защо да се учудвате, че ви липсва желание да изпълнявате задълженията си. Защото всеки човек, каквото и да работи, все в един момент си задава въпроса: защо правя това? Подреждате у дома, за да е по-уютно, работите – за да подсигурите семейството си, шиете – защото ви е приятно. Ако мотивацията ви зацикля, е нормално да не ви се прави нищо.

Какво да правите? Помислете какъв бонус ще получите, ако навреме и добре свършите работата си: ще придобиете знания, които ще са ви полезни занапред? Или похвала от мъжа си, който е опитал вашия кулинарен шедьовър?

Използвайте методите на самомотивацията: представете си, че задачата, която никак не успявате да свършите, вече е изпълнена. Вгледайте се в тази „картинка“ отначало отстрани, а после „влезте“ в нея. Усетете облекчението от факта, че работата вече е свършена. Приятно усещане, нали? Сега го засилете двойно, и после още веднъж… Отворете очи и се хващайте на работа!

Глупава съм, затова мързелувам…

Понякога мързелът може да е резултат от нашата неувереност, скрити комплекси или страхове. Казвате си: така и така няма да ми се получи – на мен все не ми върви… Специалистите съветват: не се поддавайте на това, защото така може да се докарате до депресия.

Какво да правите? На първо място: повярвайте в собствените си сили! Изпълнете някоя проста и лесна задача, което може да ви доближи до по-добър резултат.

Мързелът като начин на живот

[ad id=“225664″]

Да си го кажем честно: понякога да си помързелуваш е толкова приятно. А постоянно да се лишаваш от удоволствия, както е известно, вреди на психиката. А има и хора, за които мързелът е начин на живот. И най-удивителното е, че от мързела им не страда работата им. Значи? Те просто умеят да мързелуват правилно. Всъщност лентяите по правило са перфектните началници: те, както никой друг, умеят да прехвърлят ангажименти и да поръчват работа на подчинените си. За разлика от работохолиците-перфекционисти, които поемат цялата работа на собствения си гръб. Защо да не се поучим тогава от опита на истинските мързеливци?

Какво да правите? Ако имате списък с неотложни дела, които съвсем не ви се иска да изпълнявате, прочетете ги по-внимателно: може би някои от тях не са чак толкова важни? Например кой е казал, че за вечеря трябва да се спрете на сложно меню? Салатата е полезна, пък и приготвянето й е доста по-лесно…

Още един хубав начин да се избегне това, което не ви се прави: отложете ангажимента за неопределен срок.Възможно е след кратък период от време да се окаже, че вече изобщо не се налага да го правите.

Как да преборите мързела?

Ако сте решили наистина да се отървете от този порок, ето няколко съвета:

1.Започнете веднага. Не отлагайте началото на тази „свещена война“ – започнете да се променяте сега! Например, оставете списанието и измийте най-накрая кухненските шкафове!

2.Разнообразете труда си. Ако ви доскучава рутинната работа, правете по две неща едновременно: например 15 минути правите сметки, после 15 минути миете чинии и пак се връщате към сметките.

3.Пет минути. Ако ви плаши перспективата да се занимавате с нещо през целия ден, уговорете себе си да се посветите на това занимание пет-десет минути. Може да се увлечете и неусетно да свършите цялата работа.

4.Ставайте по-рано. Според психолозите сред „нощните птици“ има повече мързеливци. Ако сте „сова“ и нощта е вашето време, опитайте се да ставате по-рано. Когато това ви стане навик, ще забележете, че успявате да свършите доста повече работа.

Красимира Янкова