ИЗБРАНИ

Министър Кирил Ананиев: Пари на болниците не се опрощават

Пари на болниците не се опрощават, защото са търговски дружества. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев в предаването „Тази сутрин” по бТВ. Според него министерството може само да ги подкрепя по отношение на инвестиционната политика. „Фалити на болници има досега, сигурно ще има и в бъдеще. Важното е да направим така, че в нито един регион на страната да не остане население, което да страда от липса на медицинска помощ. Да има равностоен достъп до медицински грижи”, посочи Ананиев.

„Не е оказван натиск от страна на директори на болници върху медицински сестри, за да не протестират“, заяви здравният министър. Днес те излязоха на втори протест, след като изтече 20-дневният срок, който здравните работници дадоха на министър Ананиев да набележи мерки за решаване на проблема с формирането на работните заплати. 

„Онзи ден събрах директорите в държавните болници и поставих този въпрос. Беше ми казано категорично, че от тях не е оказван натиск, а аз самият не мога да допусна да лиша хора от законовото им право да протестират”, каза Ананиев и допълни, че уважава претенциите на медицинските сестри и труда, който те полагат.

Здравният министър каза още, че окончателно са се отказали болница „Лозенец” да бъде преструктурирана в педиатрична клиника. Това се е случило след разговори със студентите, ръководителите не СУ „Климент Охридски” и персонала на лечебното заведение.

„Болницата ще продължи да бъде университетска, просто ще бъде преструктурирана в търговско дружество. Държавата пое една голяма част от дълговете – 24 млн. лв., за останалите дългове, проф. Спасов е успял да ги разсрочи след разговор с кредиторите. Засега нямаме намерения да променяме базата или терена на болницата”, заяви още той.

Кирил Ананиев коментира и новата Наредба за отпускане на финансова помощ на хората с увреждания, по изчисления на здравното ведомство, са ощетени около 8 процента от хората, които получават ТЕЛК по новите правила.

„Несправедливо е хора с малък процент на увреждане, но с много заболявания – да получават повече, в сравнение с хора, които имат много тежки заболявания. Затова си дадохме 6-месечен срок с асоциациите на хора с увреждания да видим какви ще бъдат резултатите от действията на тази наредба. Видя се, че има хора, които са ощетени. В момента на сайта на МЗ има качена нова Наредба, там предвиждаме основното заболяване, което до сега беше над 85% да бъде намалено на 50%, като към основното заболяване се добавят 20% от всички останали увреждания над 50%, така че ние сме убедени, че така хората няма да бъдат ощетени”, заяви Ананиев.

Той допълни, че Здравното министерство е на финала на разработване на информационна система за ТЕЛК и тя вече е представена пред хората с увреждания. „Ние ще проследяваме процесите от пристигането на човека, който има нужда от освидетелстване при общопрактикуващия лекар, специалиста, през ЛКК до ТЕЛК и НЕЛК. Системата, която сме изградили ще повиши контрола и ще намали случаите за злоупотреби”, заяви Ананиев.

До края на годината се очаква да бъдат въведени и електронното досие, електронното направление и електронната рецепта.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова

Recent Posts

7 факта за играта „Стани богат“, които може би не знаете

„Стани богат“ е една от най-обичаните телевизионни игри в света. Тя привлича зрители със своите…

8 минути ago

„Всичко за майка ми“, която отгледа повече от 20 деца

Имам около 20 братя и сестри. Не сме кръвно свързани, но всички сме отгледани от…

26 минути ago

Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни

Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…

27 минути ago