Categories: Бизнес

Apple и Visa спасиха петъка и седмицата за Wall Street

Търговията на пода на борсата в Ню Йорк. Снимка: Bloomberg 

И в петък американските фондови пазари отново се движежа нагоре-надолу през целия ден. Опасенията на инвеститорите от бързото повишаване на лихвените проценти бяха отчасти засенчени от силните отчети на Apple и Visa. След първоначалните понижения индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 1,7% в петък, а по-широкият бенчмарк S&P 500 – с 2,4%. Индексът на технологичните компании Nasdaq дори се ускори с 3,1%. Със силната петъчна сесия индексите сложиха край на трите поредни седмични загуби.

Изявленията на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл, които бяха изтълкувани като знак за по-бързо затягане на паричната политика, продължават да отекват на финансовите пазари. „Знаехме, че това трябва да се случи в някакъв момент, а сега, когато напускаме тази среда и преминаваме към друг режим, трябва да очакваме малко повече волатилност“, казва Даръл Спенс, икономист в Capital Group, цитиран от германския икономически всекидневник Handelsblatt.

Централните банкери са обезпокоени преди всичко от високата инфлация. Поради силния натиск на повишените цени потребителските разходи в САЩ спаднаха с 0,6% през декември спрямо предходния месец, докато потребителските цени се повишиха с 0,5% през същия период, както се очакваше.

На пазара на суров петрол опасенията от недостига на доставките поддържат цените високи. Отчасти поради кризата в Украйна и бойните действия на Арабския полуостров цената на петрола се е повишила с 15% от началото на годината. Анализаторите на ANZ Bank предупредиха, че страните от ОПЕК+ изпитват проблеми и с изпълнението на производствените си квоти.

„(Седмицата) ми напомня за футболния мач между Канзас Сити и Бъфало, който се реши в последните 13 секунди и последният човек с топката спечели“, казва пред РойтерсМатю Китор, управляващ партньор в Keator Group, фирма за управление на благосъстоянието в Ленокс, Масачузетс. „Последният час от търговията определи къде ще завършим“.

Дори и с ръста от петък S&P 500 се е срина с повече от 8% досега през тази година, а Nasdaq и Dow отбелязаха спадове от около 13% и 5% за същия период. С наближаващия край на януари технологичният показател Nasdaq се насочва към най-лошия си месец от октомври 2008 г., а индексът S&P 500 – от март 2020 г. насам. За широкия измерител това би бил и най-лошият януари в историята. Бенчмаркът Dow може също да запише най-лошия си месец от избухването на пандемията и най-лошия си старт на годината от 2009 г.

Индексът на пазарната волатилност Cboe Volatility Index достигна най-високото си ниво от октомври 2020 г. по-рано тази седмица, надхвърляйки 30 пункта.

Инвеститорите продължават да осмислят решението на Федералния резерв на САЩ за затягане на паричната политика.

„Комисията смята да повиши лихвата на заседанието през март“, ако има условия за това, каза председателят на Фед Джером Пауъл на виртуална пресконференция след заседанието на централната банка в сряда. Той допълни, че ръководителите не са взели никакви решения за пътя пред политиката, защото тя трябва да бъде гъвкава.

Сега пазарите предвиждат пет лихвени повишения в размер на 0,25 процентни пункта през 2022 г. 

„Заседанието на Федералната комисия по отворените пазари (FOMC) не изнеда никого по отношение на паричната политика, но може да се приеме като по-ястребово* от очакванията. Причина за това е намекът на председателя на Фед Джером Пауъл за навлизането във фаза на „стабилно“ нормализиране на политиката“, написа в бележка управляващият директор в Goldman Sachs Крис Хъси.

Изглежда, че след бурната седмица на търговия общият консенсус на Wall Street е, че Фед ще повиши лихвите през март с 25 базисни пункта. Едуард Моя

„Изглежда, че след бурната седмица на търговия общият консенсус на Wall Street е, че Фед ще повиши лихвите през март с 25 базисни пункта и вероятно ще бъде готов да започне съкращаване на баланса след второто увеличение на лихвите. Възможно е да се направи обосновка, че увеличението през март ще бъде с 50 базисни пункта, но все пак засега това изглежда малко вероятно“, казва в изпратен до Investor.bg коментар Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA. 

Акциите на Apple поскъпнаха с над 6%, след като компанията отчете поредната си рекордна печалба. Ценните книжа на Chevron поевтиняват с 3,22%. Причина за това е, че данните от финансовия отчет на компанията разочароваха инвеститорите. Акиците на Caterpillar поевтиняха с над 5% въпреки добрите резултати за печалбата.

Данните, публикувани в петък, показаха, че инфлацията в САЩ се е ускорила до 40-годишен връх. Измерителят на инфлацията, който Федералният резерв на САЩ използва, за да следи покачването на цените, се е увеличил с 4,9% през декември миналата година на годишна база – това е най-високото ниво от септември 1983 г.

Ценовият индекс на разходите за лично потребление, извън храните и енергията, е надминал леко прогнозите на Dow Jones за равнище от 4,8 на сто. За сравнение – през ноември показателят се е равнявал на 4,7%. На месечна база индексът е нараснал с 0,5% в съответствие с очакванията.

 *Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното „ястреби“, а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ – б. а.

https://www.investor.bg/

Arhiv