Categories: Любопитно

България е на 36-о място в света по иновации

България е на 36-о място в света по иновации в поредната глобална класация. Изследването на технологичната неправителствена организация Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) е по-различно от други иновационни подреждания, тъй като оценява как националните политики на държавите се отразяват върху иновациите в цял свят, а не само на местно ниво, съобщава „Капитал“.

Проучването покрива общо 56 страни, които според авторите създават около 90% от глобалната икономика. Докато други класации подреждат държавите според иновационните им способности, тази е първата, в която оценява влиянието в цял свят от икономическите и търговски политики. Авторите изследват 14 положителни фактора като благоприятни данъчни системи, инвестиции в развойна дейност и човешки капитал, както и 13 негативни показателя като слаба защита на интелектуалната собственост. Така на базата на тези 27 индикатора се вижда как държавите подкрепят или пречат на иновациите.

Следва, не води

Авторите разделят държавите на няколко типа. България е така нареченият последовател в иновациите, тоест тя следва тенденциите, а не ги създава, но същевременно и не пречи много. В тази група са още държави като като Италия, Гърция и Румъния. Страната ни е на 20-о място по негативно отражение върху глобалната иновационна екосистема. България е и в дъното по образователни разходи за студент и процент на завършили научни специалности. В индикатора за брой университети в топ 800 на висшите учебни заведения по света страната ни не присъства. В отделяните разходи за развойна дейност на глава от населението България е на 43-то място с 380 долара на човек. В същото време страната ни е първа по ефективен корпоративен данък с 10%.

„Държавите се борят за лидерски позиции в икономиката на иновациите и могат да прилагат политики, които са само от тяхна полза, но пречат на иновациите в глобален план. Но могат и да прилагат стратегии, в която всички са печеливши“, казва авторът на доклада Стивън Езъл, вицепрезидент на ITIF.

Водещите държави, които според ITIF най-много подкрепят иновациите в световен план, са Финландия, Швеция и Великобритания. Те провеждат политики на големи държавни инвестиции в научни изследвания, образование и иновации, както и данъчни облекчения. Осем от топ 10 са европейски икономики. САЩ са на десета позиция, докато Китай са 44-ти. В същото време в дъното на класацията са Аржентина, Индонезия, Индия, Тайланд и Украйна. Според ITIF водещите страни трябва да създадат фондация за глобална наука и иновации, която да финансира съвместни изследвания по основните глобални предизвикателства.

Задните места по иновации

Анализът на ITIF е поредната класация за иновации през последните месеци. В началото на годината излезе индексът за нововъведения на Bloomberg, според който България е паднала с три места до 42-ро място. Изследването на агенцията се изготвя на базата на седем показателя. България е успяла да се придвижи значително напред само по един от тях – производство с добавена стойност, където е на 25-о място (докато през предишната година е била на 43-а позиция). В същото време има значителен спад по критерия „патенти“ (от 33-то на 43-то място). Влошава се представянето и по показателя „концентрация на високотехнологични компании“ (35-а позиция). При „следгимназиалното образование“ страната ни е 32-ра в тазгодишната класация (спрямо 24-та през 2015 г.).

В същото време в друг анализ на Европейския съюз – Innovation Union Scoreboard 2015, публикуван през декември, България е посочена като една от трите държави в ЕС с най-скромни иновационни постижения. Другите са Румъния и Латвия. Положителен факт е, че страната увеличава инвестициите си в наука като част от БВП. Според последния доклад на ЕС за напредъка в областта основните плюсове на страната са човешкият капитал и интелектуални активи, докато се забелязва спад в рисковите инвестиции и финансирането.

Мая Матева