България

Родители не искат безплатни закуски в училище за децата си

72% от родителите предлагат парите, които държавата отпуска за безплатни закуски в училище, да се дават за нещо друго.

Причината за това е лошото качество на храната, която  учениците от I до IV клас много често хвърлят в кошчето за боклук.

Това са данни от последната анкета на фондация „За храната“ сред родители, пише вестник СЕГА. Тя не е представителна, но е показателна за отношението на обществото към въпросните безплатни закуски, които въпреки промените в регламента, по който се отпускат, на много места продължават да са нездравословни, с оскъдно количество продукти и предимно във вид на тесто и сладко.

Поради множество критики от миналата година просветното министерство промени програмата. Даде възможност закуските да са два вида – подкрепителна и основна. Обяснението им бе, че в някои училища децата са презадоволени и нямат нужда от голяма закуска, докато в други, по-бедни региони, тя играе дори социална роля. Затова решението бе дадено на училищата, които следваше в диалог с родителите да изберат каква закуска да получават учениците им.

Въпреки компромисното решение на много места храната продължава да е некачествена, а т. нар. подкрепителна закуска в редица училища представлява шоколадова вафла или нездравословен линцер.

„От четири години следим темата. Нашите деца скоро ще са в V клас и няма да получават въпросните закуски. Но каквито бяха закуските в първи клас на нашите деца, такива са закуските на настоящите първокласници“, ядосват се от фондация „За храната“.

Те задават въпроса – колко от средствата по програмата ще бъдат реално консумирани и колко ще отидат в коша за боклук. Според фондацията годишният бюджет на програмата на МОН от 33.4 млн. лв., от който се падат по 110-120 лв. годишно на дете или по 59 ст. на закуска, на практика отива не по предназначение, поради което е крайно време въпросната програма да бъде преразгледана и подобрена в името на здравето на българските деца.

„Необходими ли са тези закуски в този им вид, или нещо трябва да се промени? По-голям бюджет за безплатни закуски? Друг тип програма, подпомагаща социални групи? 110 лв. на дете, които всеки родител да получи и да прецени какво да му купи за ядене?“, питат доброволците от фондацията, като смятат скоро да изпратя в МОН получените от анкетата резултати.

След репортажите по bTV просветният министър Красимир Вълчев коментира, че вероятно догодина парите по програмата ще бъдат увеличени с 15%. По думите му в случая се смесват три проблема. Първият са сключените договори в училищата за доставка на закуските, които трябва да отговарят на наредбите на здравното министерство по т. нар. рецептурници. Вторият е свързан с изпълнението им, за което МОН признава, че има сигнали, че храната не отговаря на договорите, а третият е с недостига на средства.

Заради продължаващия проблем министърът заяви и че е разпоредил на всички директори да разговарят с родителите каква закуска да получават децата им, както и РУО-та и директори да изработят механизъм за контрол на въпросните закуски.

ПРЕДЛОЖЕНИЯ

От постовете в социалните мрежи се наблюдават множество негативни коментари на безплатните закуски, които се харесват на изключително малко хора. Сред тях има и ценни предложения за начина, по който би могла да се модифицира програмата.

„Дори само една ябълка ще е по-пълноценна за едно дете от тази безумна филия или кифла… баница и т. н.“, казва Яна Танакова в коментар на „Фейсбук“ страницата на фондация „За храната“. „Може просто да се дават ваучери за тази сума, които да може да се ползват само за определени групи храни (плодове, зеленчуци, месо, варива)“, смята Теодора Калоянова.

„Да се спрат закуските и да не се осигурява безплатна храна в училище!!! На социално слабите родители да се помага по друга линия. Образователната система трябва да инвестира в образование – модернизация, иновации, технологии, обмяна на добри практики, лекции и семинари за учителите, обучения, квалификации и т. н.“, категорична е пък Калина Тутева.

„Засилен, реален контрол от компетентните институции. На проверките да присъстват и родители. На видно място да се постави телефон за сигнали при нередности с храната, на които да реагира на момента! При установени груби нарушения да се налагат безпощадни, максимални санкции/наказания, предписания да се издават само за несъществени нарушения! Нарушителите и видът на нарушението да се публикуват на сайта на БАБХ, МЗ и МОН“, дава идеи и Донка Пенева.

„Не давате трета опция, като например този ресурс да се насочва от ненуждаещите се от него групи деца/у-ща към нуждаещите се такива. Има училища, в които учителите признават, че техните ученици са обгрижени и тази закуска не им е нужна. Също признават, че са се опитвали да я откажат, но не могат; предлагали са да се насочва към социални групи/училища, които биха имали реална нужда от това. Нищо от тези неща не е било възможно“, споделя Елисавета Илиева.

Румяна Иванова

Аз мога

Recent Posts

Слави загуби дело за 100 хил. лева срещу Радостин Василев

Политическата кариера на Василев започна в ИТН...

19 минути ago

Хванаха шофьор със 146 км/ч на ограничение 50 км/ч

Скоростта е засечена от екип на РУ-Твърдица...

28 минути ago

Ще запомним НС с перманентна предизборна кампания

Хронично негласуващите са хора с успешен бизнес...

33 минути ago

72-годишен шофьор загина при катастрофа по пътя Мездра- Роман

Ударили са се цистерна и лек автомобил...

43 минути ago

15% надценка в магазините за трите основни вида хляб

До края на годината ДДС за хляба и брашното ще е с нулева ставка...

48 минути ago

DAY OFF – FAMILY TIME очаква малки и големи на 11 май за семейна забава

Събитието на Az-jenata.bg ще се проведе пред хипермаркет HIT MAX от 10:00 до 18:00 часа...

50 минути ago
image0 (9K)