Едно растение е много популярно със своето чудно ухание, но малко хора познават лечебните свойства на босилека. Известен още като „царска билка“, той е едногодишно тревисто растение. Цветовете му са предимно бели, много рядко лилаво-бели или червени. Плодовете са сухи и след като узреят се разпадат на четири малки семенца.
[ad id=“225664″]
Като билка и подправка се използва надземната част на растението, най-често стръковете в пресен вид, като се бере по време на цъфтежа, а за сушене – преди цъфтежа. Съдържа етерично масло, горчиво вещество, гликозиди, танини, органични киселини, минерални соли. Родина на босилека са тропиците на Азия и Африка. В Европа се отглежда от векове.
При стрес и болка
Като болкоуспокояващо, противовъзпалително и антистресово средство можем да ползваме босилека по следния начин: вземаме 2 супени лъжици от билката. Заливаме ги с 500 мл. вряла вода, след което ги оставяме да киснат 2 часа. Отварата, разбира се, трябва да изстине.
Помага при дихателни проблеми
Сварете листенца от босилек с джинджифил и мед, така ще направите невероятен лек не само за настинка, но също така облекчава астма и бронхит. Отваря бронхите и помага на човек да диша.
Лекува настинка и висока температура
Благодарение на антибактериалните си свойства, босилекът е много ефективен за сваляне на температурата от различен произход. Малко листа от босилек в топла вода намаляват ефекта на причинителя на треската.
При кашлица
„Царското биле“ (босилекът) е лек при раздираща и мъчителна кашлица. Трикратният прием на по сто милилитра отвара от вълшебните листа, помага бързо да се избавите от мъчителния симптом.
Варете за около десет минути лъжица от подправката в триста милилитра вода. Препоръчва се отварата да се пие, подсладена с мед. Това количество e дневната доза, която пациентът трябва да погълне на общо три приема за ден.
vesti.bg
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…