Може да изберем храни богати на бета-каротин като моркови, тиква, сладки картофи. Те работят в полза на нашия имунитет. Или да изберем друг подход – храни богати на вещества, които ни помагат да се аклиматизираме по-бързо. Това са все храни, които обичат студа и растат на студено – ряпа, рукола, кресон.
Някои билки и подправки ни стоплят като подобряват кръвообращението ни. Ето „най-топлите“ от тях:
Черният пипер има антисептични и антиоксидантни свойства. Хората го използват от десетилетия в готварството, но не подозират, колко полезен е той. Произходът на тази подправка е Индия, но тя може да се намери лесно целогодишно. Тя подобрява храносмилането и помага на стомаха за преработването на храната. За предпочитане е да използвате цели зърна, които да смилате и да добавяте в храната в края на готвенето, за да се запазят всички полезни съставки.
Кардамонът защитава дихателната ни система и изчиства дробовете.
Лютия червен пипер засилва метаболизма, защото е много богат на витамин С, А и В6. Той наистина ни сгрява отвътре и това помага на тялото да преодолее студените втрисания, отпушва носа, облекчава кашлицата. Освен това изгаря мазнините и помага в борбата с излишните килограми, дори има сведения, че унищожава туморните образования.
Канелата подобрява за храносмилането и укрепва имунитета, понижава високата кръвна захар, а това е много полезно за хората, които са болни от диабет. Стимулира апетита и тонизира организма.
Чесънът ни предпазва от инфекции, засилва кръвообращението и регулира нормалните нива на кръвоносната система. Предпазва ни още от натрупване на лошхолестерол и действа като природен антисептик и антибиотик.
Джинджифилът е натурален антиоксидант, които също има много добре влияние върху кръвта и стомаха. Той затопля тялото и облекчава мускулните спазми, болки и схващания при настинка и грип.
Хрянът изчиства дихателната система и има силни антисептични свойства. Богат е на витамин С и е полезен за хора, страдащи от диабет.