BOBSTH 08:10:02 15-06-2021
NT1521BO.003 08:10
Варна – култура – САЩ
Българин, живял 30 години в Холивуд, представя във Варна цветовете на Дивия Запад
Варна 15 юни /Георги Генчев, Мила Едрева, БТА/
В емблематичното за Варна Морско казино Арменак Мазлумян представя на 16 юни фотоизложбата си „Цветовете на Дивия Запад“. След 30 години в Холивуд, роденият и израснал във Варна фотограф, подрежда експозиция от 40 снимки на пейзажи в САЩ, които включват впечатляващия Гранд Каньон и Огнената долина.
Мазлумян споделя, че за него в големия град не могат да бъдат уловени толкова интересни кадри колкото в природата. По думите му, има фотографи, които обичат да са заобиколени с шум, но той не е сред тях. Проблемът е, че при снимането на хора на публични места винаги има някой, който не е съгласен и протестира, което пък води до натрупване на отрицателна енергия, която се отразява и на снимащия, казва фотографът.
Представата на хората за Холивуд е подвеждаща, всъщност градът е много по-различен, разказва Мазлумян. По думите му, Меката на киното е по-скоро индустриална и далеч не е застлана с червени килими и златни пътеки. Холивуд е многолик и в него има всичко, включително и доста бездомници, защото непрекъснато прииждат много хора с големи надежди, които обаче не винаги се реализират, допълва фотографът.
На въпрос дали е снимал някое от големите имена на киноиндустрията, Мазлумян отговаря отрицателно. Причината е не само тази, че не обича да снима хора, а и защото звездните актьори не живеят в Холивуд. Те работят там, но няма как да ги видиш, може да ги зърнеш само, където живеят – в прочутия Бевърли Хилс или в луксозните магазини, посочва фотографът. И уточнява, че всъщност извън Холивуд хората знаят много повече за популярните личности, отколкото в самия град. Според него, жителите му изобщо не се интересуват кой за кого, колко пъти се е женил, а всеки си гледа работата и семейството.
Мазлумян окачествява отношението си към фотографията като на ревностен любител. Разказва, че бизнесът му в САЩ е бил свързан с фотографията, защото е имал лаборатории за проявяване на снимки от началото на 90-те години до 2006 г., когато навлиза цифровата фотография. САЩ е държава с големи възможности и, ако имаш силата на духа и поглед напред, можеш да постигнеш много, допълва Мазлумян. Според него, българите, тъй като имат добро образование и силен дух, имат големи шансове за успех зад океана, стига да искат. Въпросът е, че повечето хора не са чак толкова амбициозни и се задоволяват с по-малко, аз самият съм от този вид, с усмивка казва Мазлумян.
За себе си признава, че навлизането на дигиталната фотография е причината да преустанови да развива бизнес в тази сфера. Тази нова изобразителност дава по-големи възможности, но старата фотография носи друга красота, тя е друг вид и дори има мирис, казва българинът. Признава, че новите технологии са далеч по-ефектни, но като фотограф от старата генерация, не приветства манипулирането на изображението чрез компютър. Това вече за мен не е фотография, казва Мазлумян. И допълва, че още си пази старателно старите филмови апарати. Неговата лична позиция е, че най-вероятно на хората ще омръзне дигиталната технология. И се аргументира с факта, че в САЩ вече се забелязват наченки на връщане към старата техника и се появяват кръжоци за обучение как се работи по старите технологии.
Фотографията за мен е любимо хоби, нещо, което правя за себе си, а не с комерсиална цел, защото където се намесят парите, духът изчезва, казва Мазлумян. Според него, независимо какво прави човек, ако не влага сърце, нещата не се получават истински. Разказва, че през годините е обиколил много от щатите, особено западните, и е запечатал образи на величествената природа. Ние сме част от света, номади, но в еволюцията си сме се откъснали до такава степен, че дори сме забравили как се живее сред нея, споделя огорчението си Мазлумян. Всъщност точната дума на съпреживяването е енергия, която природата зарежда у всеки, обяснява Мазлумян.
За мен беше много интересно да дойда в България след толкова много години, споделя сънародникът ни. Припомня си, че всъщност си е идвал, но много за кратко, без да успее да разгледа, да усети духа. Сега пожелах да изкарам поне една година тук, за да видя как ще се чувствам и смея да кажа, че ми хареса, интересно ми е, казва Мазлумян. И допълва, че има голяма вероятност да се върне в родината си. А на въпроса как след толкова дълги години зад граница все още говори перфектен български, дори без акцент, с усмивка посочва, че всеки, който разговаря в дома си със семейството си на своя език, никога не може да го забрави.
/НТ/
Източник: http://www.bta.bg/
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…
Подпалена елха в християнско градче близо до град Хама предизвика протести в Сирия във вторник. Фактическата…