Categories: БТА

(BO) В Априлци се открива летният туристически сезон, очаква се той да е по-добър от миналогодишния

BOBSTH 08:35:01 05-06-2021
NT1319BO.003 08:35
Априлци – туристически сезон – откриване

В Априлци се открива летният туристически сезон, очаква се той да е по-добър от миналогодишния

Априлци, 5 юни /Даниела Балабанова, БТА/
В Априлци днес се открива летният туристически сезон. По традиция това ще стане с велосъстезание „Байканджии“. В тазгодишното издание ще участват над 260 любители на планинското колоездене от цялата страна. Ще има и много музикални изненади, съобщи за БТА кметът на община Априлци Тихомир Кукенски. По думите му, с разхлабването на противоепидемичните мерки се очаква добър летен сезон в региона.
Стартът на днешното състезание „Байканджии“ ще бъде даден в 10.00 часа на площада в кв. „Острец“. Участниците ще направят обиколка на Априлци като преминат през две трасета – за възрастни – около 39 км, и за деца – 8 км. След състезанието е предвиден концерт на Миленита, както и други музикални изненади. Организатори са туристически клуб „Ремарк“ и Младежки клуб по пешеходен и велотуризъм, с подкрепата на Община Априлци.
Освен участниците, във велосъстезанието се очакват и други гости за началото на туристическия сезон, който реално е започнал, тъй като вече къщите за гости се пълнят с почиващи, каза кметът. По думите му, и миналият сезон не е бил лош. Въпреки че хотелите са били затворени, къщите за гости са били заети през цялото време, най-вече със семейства с деца.
Кукенски добави, че самият сезон се отмества назад. „Преди беше от 1 юни до 30 август. Сега ми прави впечатление, че отива почти до края на септември. Лятото стана по-сухо и по-дълго. Тази година с разхлабването на мерките се надяваме да заработят нормално хотелите“, посочи кметът.
В Априлци има близо 1500 легла за настаняване. Къщите за гости се увеличават, тъй като почти всеки, който купува имот, е с такава цел. Имало е и няколко започнати хотели, но заради икономическите кризи са останали недовършени. Според Кукенски, търсенето на имоти в района е голямо.
Освен къщи за гости и хотели с басейни, на гостите се предлага и конна езда, офроуд разходки, екопътеки. Все повече се увеличават и велосипедистите, които предпочитат планинските трасета. „Има големи групи от Габрово, Севлиево и Търново, които идват, оставят си колите на площада в кв. „Острец“ и с велосипедите през Русалийския проход, връх Ботев и обратно. Това го правят за един ден. Увеличават се колоездачите в планината“, добави Кукенски.
Не туристическите атракции и местата за настаняване са нещата, които привличат най-много туристите в Априлци. Магнит за тях всъщност е красивата природа, приказните гледки и чистия въздух на Стара планина. Много са екопътеките, по които всеки гост на района може да се наслади на природните красоти на Балкана. Част от тях са по-екстремни и са само за подготвени и екипирани планинари, други са по-лежерни – подходящи за семейства с деца. Такава екопътека е „Видимското пръскало“. Дължината й е около 4 км в едната посока, след което се разкрива гледка към водопада. Той се намира в Средна Стара планина, в резервата „Северен Джендем“, част от Национален парк „Централен Балкан“. Това е един от най-високите водопади в България – 80 метра.
Друга екопътека е до връх Острец, който е във формата на конно седло. „Там между 1953 и 1956 г. са правени разкопки и са намерени два исторически пласта – единият е между 4-5 в. пр. н. е., а другият – от 4-5 век сл. н. е. Има тракийско светилище, което все още е достъпно, имало е крепост с кула, римски път“, разказа кметът.
Свързана с историята е и екопътеката под връх Марагидик, която минава покрай паметника на войводата Цанко Дюстабанов. Когато разбиват Априлското въстание в района, четата му, която е ръководила въстанието, се изтегля през Марагидик и отива в Южна България. Последната битка, която са водили, е била на местността „Бунарят“. Там е паметникът, построен 1934 г., покрай него минава пътеката и се качва през върха и отива на хижа „Тъжа“. Хората могат да се насладят на невероятни гледки – вижда се цяла Северна България на длан, посочи още Тихомир Кукенски.
Емблемата на Априлци обаче си остава връх Марагидик, висок 1889 метра. Името Марагидик /или още известен като Мара Гидик/ е символ на Априлци. Съвременното му име е Русалка. Според едни, означава „Хубавата Мара“, а според други името произлиза от османски турски език „Мара Гидиш“ или в превод „Мара отива, заминава“ . Става дума за Кера Тамара, с църковното име Мария, сестра на цар Иван Шишман. Тя е дъщеря на българския цар Иван Александър от първия му брак с царица Теодора. Обречена за харема на султан Мурад Първи и на път за Одрин, според легендата, тя минала през този най-нисък проход на Стара планина, сигурен път от стари времена. Царицата пожелала на сбогуване с Родината да погледне от този връх. Има много легенди за върха. Тази за Кера Тамара, според кмета, е най-автентичната и може да се прочете на пано на площада пред сградата на Община Априлци. Легендата ще бъде издълбана на гранитна плоча, която ще бъде поставена на върха.
Според легендата, още през 1371 г. след като цар Иван Александър умира, а българският престол e зает от брата на Кера Тамара Иван Шишман, в Търново пристига посолство от султан Мурад Първи, което да уреди отношенията с новия цар. Султанът, на когото очевидно са известни както красотата, така и вдовството на Кера Тамара, я иска за съпруга като залог за мира между двете страни. Цар Иван Шишман успява да отклони искането му и протака това решение близо седем години. По този повод в Българска анонимна хроника от 15 век пише: „…И се качи на престола Шишман, синът на Александър. Аморат /Мурат/ изпрати до него да му даде своята сестра за него, и той не пожела да даде своята сестра Кера Тамара…“
Чак през 1378 г. при повторното признаване на васалитета си Иван Шишман взема тежкто решение. Кера Тамара е изпратена в харема на султана в тогавашната столица Бурса, като официална съпруга. В Бориловия синодик от началото на 13 век, съдбата й е оценена като саможертва: „… На Кера Тамара, дъщеря на великия цар Иван Александър, велика госпожа, обрученица на великия амир Амурат /Мурат/, която му бе отдадена заради българския род. А тя, като отиде там, запази православната си вяра, рода си освободи, живя добре и благочестиво и с мир почина, вечна памет…“. Благодарение на красотата си, добрата си образованост и тихата си дипломатична роля, тя влияе на външната политика и облекчава многократно съдбата на Отечеството в първите години на робството. Гробът на Кера Тамара в Бурса е запазен и до днес във фамилната гробница на Османовци, редом до този на султан Мурад Първи и посетителите го знаят като мястото на „българската царица Марийче“. Според волята на Кера Тамара, гробницата е оставена непокрита, а върху гроба се сеел ечемик.
Покрай самия връх Марагидик от север в посока юг минава Русалийският проход. Той на практика е непроходим за моторни превозни средства. Русалиите са хора, които са берели билки и са лекували с тях. „Тъй като горе са събирали билки хора и от Северна, и от Южна България, в един момент е възникнал конфликт, имало е убити. Самата местност е била кръстена Русалийските гробища и покрай нея са кръстили прохода“, разказа Кукенски. По думите му, именно заради природните забележителности, но и заради добрата туристическа инфраструктура, която предлага общината, 80 процента от приходите на местните хора са от туризъм. Затова и Община Априлци работи за подобряване облика на планинския град, като реализира редица проекти в тази посока. Целта е Априлци да става още по-добро място не само за почивка, но и за живеене, тъй като все повече млади хора предпочитат да се завърнат от чужбина и големите градове и в планината да отглеждат децата си, добави кметът.
Общината реализира четири проекти по Държавен фонд „Земеделие“. Единият е за изграждане на многофункционално спортно игрище в кв. „Острец“ за четири вида спорт. Стойността му е 140 хиляди лева и трябва да е готово до края на лятото. Там по друг проект ще бъде изграден парк, като с постановление на Министерския съвет за него са отпуснати 870 хиляди лева. Ще има детски площадки, алея на ароматите с площадка за незрящи. По друг проект, финансиран от Фонда, ще се извърши реновиране на двора на училището и вътре в сградата за 780 хиляди лева. Осигурени са и 1,1 милиона лева за асфалтиране на осем улици. Четвъртият проект е за обновяване на площада в кв. „Ново село“, в центъра на Априлци, и изграждане на детски площадки в парка. Стойността му е близо един милион лева. И той трябва да бъде завършен до края на лятото.
Започнала е и подмяната на водопровода в Априлци, което ще се извършва поетапно. В момента се подменя магистралния водопровод за около 2 милиона лева. Бюджетът на община Априлци е около 6,9 милиона лева. Това е благодарение на средствата от европейските програми и републиканския бюджет. Като проблем за общината обаче, си остава липсата на работни места. Амбицията на кмета Тихомир Кукенски е да създаде условия за работа на т. нар. дигитални номади, за да може населението от 2700 жители в момента, през следващите години да се увеличава.

/НТ/

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv

Recent Posts

Лецитин: Ползи, източници и приложение

Лецитинът е природен компонент, който играе ключова роля в редица биологични процеси. Той се среща…

един час ago

Омега-3 мастни киселини: Ползи, източници и приложение

Омега-3 мастните киселини са есенциални мазнини, които играят ключова роля за здравето на човека. Тялото…

2 часа ago

7 факта за „Биг Брадър“, които може би не знаете

„Биг Брадър“ е едно от най-известните риалити шоута в световен мащаб, оставило своя отпечатък и…

2 часа ago