BOBSTH 10:17:01 25-06-2021
NT1016BO.001
Благоевград – театър – финал – сезон
Драматичният театър в Благоевград приключва сто и първия си сезон с „Театър в парка“
Благоевград, 25 юни /Десислава Велкова, БТА/
С лирика и вино Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград поставя финал на сто и първия си театрален сезон. В пространството между река Благоевградска Бистрица и езерото на крайградския парк „Бачиново“, актьори от трупата представят „Послепис“ – проект на директора на културната институция Маргарита Мачева, в който са събрани най-съкровените чувства на велики личности, сред които Фрида Кало, Антон Чехов, Джеймс Джойс, Пейо Яворов, Наполеон, Оскар Уайлд и други.
Благоевградската публика ще се докосне до споделените или несподелени любовни думи на хора, които всички ние цитираме, но сега ще видим в тяхната цялост, разказа за БТА заместник-директорът на театъра Севар Иванов. Те ще бъдат представени в проекта „Театър в парка“ на 25, 26 и 28 юни. Лиричните вечери са приятен и интимен финал на един успешен за театъра сезон, сподели Иванов. От есента досега трупата е успяла да постави на сцена три премиерни заглавия, отличаващи се с пищност, енергия и съвременен поглед върху класически произведения. Екипът на театъра не е допуснал пандемията да повлияе негативно на работата, а временните затваряния са използвани за разработване на нови проекти, сподели заместник-директорът на културната институция.
Сезонът за благоевградския театър започна с премиерата на „Тартюф“ от Молиер, а под режисурата на Дамян Тенев трупата показва един по-колоритен и леко ексцентричен прочит на произведението. „Публиката го възприе общо казано двустранно, сред тях имаше хора, които помнят „Тартюф“, поставен от благоевградския театър преди десетилетия и им се щеше да видят същото. Другото основно мнение е на хора, които бяха възхитени, че подобен театър се играе тук“, каза Иванов. Той допълни, че такъв театър не се прави на много места, но това е предимство за благоевградската трупа, която има смелост да прибегне до по-ярки изразни средства. „Всъщност това са думите на Молиер и в предишното, и в сегашното представление. Това са едни красиви думи, които говорят за грозни черти от характера на хората“, посочи Севар Иванов.
Яркият „Тартюф“ е последван от пищния „Панаир на суетата“. За работата по това представление е използван локдауна през пролетта на 2020 година, а сценографията е подготвяна месеци преди премиерното му представяне. Метафорично животът на героите и повратите на съдбата завъртат огромна завеса на сцената, която преминава от черно платно в бляскава феерия, създадена от 236 хиляди мъниста, нанизани върху 600 стоманени въжета, всяко с дължина по шест метра, разказа заместник-директорът на театъра. Представлението е събрало овациите на публиката както в Благоевград, така и в столицата, а финалът винаги изправя хората на крака, сподели с гордост Севар Иванов.
Премиерите на благоевградския театър преминаха изцяло под знака на класическите произведения. Третото премиерно заглавие за този сезон е комедията „Колко е важно да бъдеш сериозен“ от Оскар Уайлд. Тези текстове карат актьорите на театъра да чувстват все по-голямо удовлетворение с всяко следващо представление, разказа Иванов. „С това идва отговорността при заглавията, които избираме, защото това са световни класики и не можем да правим компромис със следващите постановки“, допълни той.
Въпреки че благоевградският театър не е заложил през този сезон на нито едно комерсиално заглавие, интересът към поставяните на сцена представления е много голям, а реакцията на публиката показва нейната зрялост, обясни Севар Иванов. Всяко едно заглавие е приемано изключително добре, което личи от пълните салони и от това, че хората идват да ги гледат по няколко пъти, коментира той. В афиша този сезон беше възобновено и представлението, посветено на стогодишния юбилей на театъра „Вапцаров: Песни за човека“, с което трупата се завърна от фестивал в Шумен с три награди.
Макар и пандемична, годината за театъра в Благоевград е била силна, а по-важното от статистиките е, че хората са загърбили страха, за да се докоснат до магията на театъра. Дори и с ограничен капацитет, салонът е бил пълен във всеки от моментите, в които рестрикциите не са ограничавали посещенията в театрите. „Проблем не бяха ограничените места, независимо дали играем на един, десет, петдесет или сто процента, важно беше дали публиката ще преодолее страха да дойде в театъра“, посочи Севар Иванов. Именно интересът към представленията в периода на епидемията от коронавируса носи удовлетворение на артистите, защото показва, че хората са имали нуждата от култура и от това, което правим, сподели заместник-директорът на театъра.
/НТ/
Източник: http://www.bta.bg/
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…