Categories: БТА

(BO) Женска бърнеста мечка пристига до края на лятото в столичния зоопарк

BOBSTH 09:20:02 10-07-2021
NT1737BO.002 09:20
Софийски зоопарк – Добромир Бориславов – интервю

Женска бърнеста мечка пристига до края на лятото в столичния зоопарк

София, 10 юли /София Господинова, БТА/
Женска бърнеста мечка пристига в Зоологическата градина в София до края на лятото от Сингапур, съобщи в интервю за БТА директорът на зоопарка Добромир Бориславов.

БЪРНЕСТАТА МЕЧКА ЛИЪМ И НЕГОВАТА „БЪДЕЩА СЪПРУГА“

Бърнестата мечка (Melursus ursinus) е в категория „Уязвим“ в Световната червена книга. Само десет зоопарка в Европа отглеждат този застрашен вид мечки и Софийският зоопарк е един от тях. От почти три години посетителите на Зоологическата градина могат да видят бърнестата мечка Лиъм, която дойде при нас от зоопарка в германския град Лайпциг. Тя беше получена по линия на Европейската програма за застрашени видове. До края на лятото очакваме и женска бърнеста мечка от Сингапур, за да ги размножаваме, съобщи директорът на зоопарка Добромир Бориславов.
Мечката ще пристнигне у нас от зоопарка в Сингапур, който е в „топ 3“ на най-добрите зоопаркове в света. От Европейската комисия на зоопарковете и аквариумите всяка година идват на инспекция, за да проверят начина, по който гладаме бърнестата мечка Лиъм и условията, в които живее. През миналата година направихме ремонт на заграждението на мечката Лиъм. И тъй като са доволни от начина, по който гледаме Лиъм, те определиха да ни бъде предоставен женски екзепмляр. Половин година работим по трансфера, който изисква много усилия и сериозна организация, каза Бориславов. Директорът на зоопарка сподели, че Лиъм е много капризен, а и при животните винаги има риск да не се харесат, но тогава зоопарковете имат правото да си раземнят животните. „Очакваме обаче любов от пръв поглед“, каза Бориславов.

НОВАТА РОЛЯ НА ЗООПАРКОВЕТЕ

Директорът на столичния зоопарк посочи, че докато допреди години зоопарковете са били места, където в затворено пространство е можело да се видят диви животни, то вече зоологическите градини се превръщат в центрове за реинтродукция и за размножаване. В Зоологическата градина отглеждаме десет защитени видове с цел да стигнат до разможаване и след това да бъдат върнати в естествените им обитания – т.нар. реинтрудукция. Всички зоологически градини са в една система като база данни, където се вижда с какви животни разполагат. Така се правят планове всяко едно животно с кое точно да се свърже, за да няма кръвосмещения и да се създават чисти поколения, обясни Бориславов. По думите му, през последните години столичният зоопарк участва в програми за отглеждане на защитени видове, като най-важна и основна роля на Зоологическата градина.
В зоопарка имаме мъжки и женски снежни леопарди, каквито има само у нас на Балканите. Имаме антилопи от вида адакс, от които в света са останали 400-500 бройки. Целта е, ако създадат поколение, да бъдат върнати сред природата, каза Бориславов. Той подчерта, че всяка година с един процент се увеличава броя на изчезналите видове животни по света. Прогнозата е, че през следващите десетина години зоопарковете ще останат последните места, където ще могат да бъдат видяни определени видове. Затова повечето национални правителства взимат решения в защита на изчезващите животни, като например инкриминирането на бракониерството на определени видове.

ЖИВОТНИТЕ И ЛЕТНИТЕ ЖЕГИ

Директорът на зоопарка съветва посетителите да идват в зоопарка между 9.00 ч. и 11.30 ч. и след това от 15.00 ч. до 18.00 ч., защото по обяд е много горещо и животните, също както хората търсят хлад и се крият. Нека хората идват да ги виждат, когато животните се чувстват комфортно навън, призова директорът на зоопарка. Сега, в жегите, къпем слона и носорога с вода, особено когато има публика, защото хората се радват и се създава атракция. Иначе животните си имат водни басейни, влизат и се разхлаждат. Мечките много обичат да се къпят и постоянно влизат и излизат от водата. Най-добре мечките могат да бъдат видяни сутрин, около 9.00 часа, когато най-много обичат да се къпят във водните ровове.
Както всяка година, така и сега през летните жеги приготвяме на животните фруктов сладолед. Даваме го през уикенда, когато има най-много посетители. Предлагаме го на мечките и маймуните, защото те го харесват най-много. Поливните системи при маймуните сме направили така, че разпръсквачките да са отгоре и когато стане наистина топло ги разхлаждаме чрез имитация на тропически дъждове. Също така редуцираме храната на животните през лятото. Премахваме по-калоричната и въглехидратна храна, увеличаваме плодовете и зеленчуците. За тревопасните сега е най-благодатният период от годината от гледна точка на храната. Имат възможност да ядат свежа трева, тъй като през зимата се хранят с гранули, сено и слама.
Нямаме животни, които да не могат да понесат жегата, каза още директорът на зоопарка. Едрите тревопасни например, обичат да стоят на слънце и да се напичат. На тях жегата не им пречи. Направихме обединение на две клетки на зебрите. В едната имат т.нар. пясъчна зона, където зебрите се търкалят и намаляват температурата на кожата като се покриват с прах и пясък. /НТ/

Източник: http://www.bta.bg/ .

Arhiv

Share
Published by
Arhiv