Categories: БТА

(BO) Инициатива на музея в Кърджали показва открити преди десетилетия в Родопите щампи на икони от Атон

BOBSTH 07:45:01 17-06-2021
NT1546BO.005 07:45
Кърджали – музей – икони – Атон

Инициатива на музея в Кърджали показва открити преди десетилетия в Родопите щампи на икони от Атон

Кърджали, 17 юни /Валентина Стоева, БТА/
Богата колекция от щампи на икони от Атон показва в рамките на инициативата „Лято в галерията“ художествен отдел „Станка Димитрова“, към Регионалния исторически музей в Кърджали. „Това са отпечатъци върху хартия от периода 18-19 век, които в днешно време рядко могат да бъдат видени. В нашия случай са още по-ценни, защото са от Атон“, обясни за БТА уредникът в галерията д-р Мария Спиридонова. Тя разказва, че колекцията от фонда наброява близо 150 творби, част от които в отлично състояние, а друга – частично увредени.
„Щампата е нещо като икона, но не върху дървена основа, както е в класическия й вид, а върху хартия. Насочена е към по-бедните хора, които не са можели да си позволят класическа икона“, обясни уредникът. Илюстрациите са на християнски светци, на манастири, на библейски сцени или сцени, свързани с живота на светците. Освен за продан, те са били поставяни и в църкви и манастири, вместо икони, а целта е била да привличат поклонници.
Открити са през 70-те години на миналия век. Това се случва по време на една от обиколките на тогавашния директор на институцията, чието име носи днес – Станка Димитрова, из църквите в Източните Родопи. „Станка Димитрова разказва как в една от църквите в ивайловградското село Долно Луково, докато разглеждат иконите усеща, че под краката й нещо поддава. Заедно с комисията, с която обикаля, разравят земята и откриват завити в кърпи 150-те щампи“, обясни Мария Спиридонова. Песъчливата почва в района, без влага и насекоми, спомага за запазването на находката. Още с постъпването си в художествения отдел, гравюрите са били реставрирани и от тогава се съхраняват във фонда на галерията, при специални условия.
Експозицията „Атонски гравюри 18-19 век“ е временна и ще остане експонирана до края на лятото. Заедно с нея, посетителите могат да видят презентации и постоянни експозиции, сред които „Икони от Източните Родопи 17-20 век“. Расувани са основно от гръцки зографи, изключително търсени за времето си, а колекцията няма аналог в страната, посочи Спиридонова. Тя уточни, че експозицията наброява 84 икони, събирани отново по време на обиколките на Станка Димитрова и комисия в Ивайлоградския край. „Наскоро направихме проучване, за да видим в какво състояние са тези църкви. Основната, от която са взети по-голямата част от иконите е рухнала, с изпопадали греди и липсващ покрив, за което сме изключително доволни, че находките са при нас“, каза още Мария Спиридонова. /НТ/

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

27 минути ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

един час ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

2 часа ago