(BO) Ловни соколи, белошипи ветрушки и лешояди са в различни етапи на „бебешкия сезон“ в средата на юни

BOBSTH 07:25:02 18-06-2021
NT1148BO.001 07:25
природозащитни организации – хищни птици

Ловни соколи, белошипи ветрушки и лешояди са в различни етапи на „бебешкия сезон“ в средата на юни

София, 18 юни /Ирина Симеонова, БТА/
„Сезонът на бебетата“ в природата е във вихъра си. Май и юни са сред най-усилените месеци при птиците, отглеждащи поколение. Пролетта и ранното лято е времето, когато малките се излюпват, подхранват и подготвят за самостоятелен живот. Освен в дивата природа, усилен „бебешки сезон“ има и в различните центрове на природозащитните организации.

„БЕБЕТАТА“ НА МАЛКИТЕ СОКОЛЧЕТА

Белошипите ветрушки, по-познати сред хората като малките соколчета заради изключително малките им размери за разлика от другите соколови птици, са един от видовете, по чието възстановяване се работи усилено в последните години от „Зелени Балкани“. В момента вече има две стабилни колонии – в района на село Левка, в Сакар и край „Лукойл Нефтохим“ в Бургас. През тази година се сформира нова колония на диви белошипи ветрушки и край Спасителния центор за диви животни /СЦДЖ/ на „Зелени Балкани“ край Стара Загора.
В началото на юни в колонията на малките соколчета в Сакар вече има излюпени малки. В СЦДЖ имат информация, че към първите дни на този месец в Левка, където гнездят около 25 двойки, има около 10-15 излюпени малки. В средата на месеца малките са вече над 30, каза за БТА ръководителят на проекта „Живот за белошипата ветрушка“ Градимир Градев. В новосформираната колония край Спасителния център има над 20 малки. Към края на първата десетдневка на юни в гнездилките на самия център има над 30 пиленца, като част от тях са изоставени от родители в колонията в Левка. Останалите са от размножителните двойки в центъра.

ПЪТЯТ КЪМ СВОБОДАТА

Краят на май и началото на юни е времето, когато започва подготовката за освобождаването в природата на част от излюпените през тази година в природозащитните организации млади хищни птици. В последните дни на май адаптационните волиери на „Зелени Балкани“ започнаха да се пълнят с ловни соколчета, излюпени в Спасителния център за диви животни, като част от работата по възстановяването на вида у нас. Към края на май на свобода в българската природа вече летяха четири ловни соколчета от тазгодишното люпило, а подготовката си за освобождаване бяха започнали други две. През юни към тях се присъединиха още три пилета, също излюпени в СЦДЖ на „Зелени Балкани“. Работата на специалистите по възсатновяване на вида не завършва с пускането на младите соколи на свобода. Екипът продължава да се грижи за тях, като за известно време им оставя ежедневно храна, на определени за това места.
В адаптационна волиера за освобождаване, намираща се на територията на Природен парк „Сините камъни“, от средата на юни е и Мрак – првият излюпен за тази година белоглав лешояд в Спасителния център за диви животни. Заедно с него във волиерата са и девет черни лешояда и още шест белоглави, каза за БТА Ивелин Иванов, ръководител на проекта „Светло бъдеще за черния лешояд“ в „Зелени Балкани“.

НОВОТО ПОКОЛЕНИЕ НА ЛЕШОЯДИТЕ

В страната ни в защитени центрове или на свобода в момента гнездят двойки от четири вида лешояди – белоглав, египетски, черен и брадат. В края на май за Франция отлетя брадато лешоядче, излюпено през пролетта в Спасителния център за диви животни. То ще бъде освободено там в рамките на дейностите по завръщането на вида в Европа. Спасителният център е представител на България в международна група природозащитни организации, работещи за завръщането на вида на стария континент. От самото начало на размножителните дейности в центъра, през 2016 г., излюпени в пределите му брадати лешояди са освобождавани във Франция, Испания, Италия, Австрия. Отделно, „наши“ птици са част от размножаващи се двойки в зоопаркове и спасителни центрове из цяла Европа. Тепърва тече подготовка за възстановяване на популацията на брадатите лешояди в страната ни.
От „Зелени Балкани“ се надяват това да стане в рамките на близките три – четири години. За да започнат да се освобождават брадати лешояди тук, към нашата страна обаче, трябва да се насочат птици от цяла Европа, защото възпроизвеждащите се двойки от вида на целия континент са изключително малко. За година в Европа се излюпват около 15 малки, разказа Ивелин Иванов и допълни, че в момента те се насочват за освобождаване към места, където се изграждат стабилни колонии.
В началото на юни се излюпи и първото малко в гнездото на известната двойка египетски лешояди от Провадия, съобщават от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/. Двойката е интересна за любители на птиците от целия свят, които я наблюдават на живо, след инсталирането на камера край гнездото преди десетина години. Всеки може да наблюдава грижите на отдадените родители към бебето на сайта: www.LifeNeophron.eu.
Тази година малкото се е излюпило навръх детския празник – 1 юни. В общия си живот досега двойката от Провадия успешно е отгледала 14 пиленца. За отглеждането на малките усилия полагат и сътрудници по LIFE проекта на БДЗП „Нова надежда за египетския лешояд“, които редовно осигуряват на птичето семейство безопасна храна, за да се сведе до минимум рискът от отравяне или липса на достатъчно количество за успешното изхранване на малките. Всяко лято те бдят над младите птици в най-уязвимия за тях период – този на първия полет. Охраната на гнезда минимизира риска от безпокойство, бракониерство и злополуки при първите полети на малките. От 2013 г. досега, благодарение на незаменимата помощ на пазителите, са спасени пет малки и успешно са напуснали гнездата си над 100 птици.
По-рано започва бебешкият период при белоглавите лешояди – някъде в края на март и началото на април. Мониторингът на БДЗП на колониите белоглави лешояди сочи, че тaзи пролет в бългaрcкaтa чacт нa Изтoчнитe Рoдoпи cа се излюпили oбщo 72 лешоядчета. Миналата година са преброени приблизително същата бройка – 73 малки, като от екипа уточняват, че една двойка лешояди все още мъти. През последните пет години се наблюдава ръст в броя на излюпените и успешно отгледани белоглави лешоядчета. За сравнение едва няколко години по-рано, през 2016 г. са излюпени 51 малки, отбелязват от БДЗП.
Близо четири месеца след излюпването родителите оказват непрестанни грижи за новото поколение. Толкова време е необходимо докато потомството порасне достатъчно, за да започне първите летателни опити. В средата на лятото малките лешоядчета вече съвсем не са толкова малки. Въпреки че са едва на няколко месеца, те са напълно развити и тежат колкото възрастните им родители – около 7 кг, а понякога и повече. Като напуснат гнездата, младите птици започват своя период на скитане. Те скитат до около петата година, когато достигат зрялост и започват да сформират двойки. През това скиталческо време могат да извършат придвижвания на големи разстояния от местата на излюпване, като някои достигат дори до Саудитска Арабия и Йемен, отбелязват от БДЗП. /НТ/

Източник: http://www.bta.bg/


image0 (9K)