Categories: БТА

(BO) Пластики и картини от мъртви дървета и дъски от разрушени къщи представя дърводелецът от село Миндя Станимир Габровски в изложбата си „Дървото“

BOBSTH 10:49:01 08-07-2021
MM1047BO.015
Велико Търново – Станимир Габровски – дърво – изложба

Пластики и картини от мъртви дървета и дъски от разрушени къщи представя дърводелецът от село Миндя Станимир Габровски в изложбата си „Дървото“

Велико Търново, 8 юли /Марина Петрова, БТА/
Пластики и картини от мъртви дървета и дъски от разрушени къщи представя Станимир Габровски в своята самостоятелна изложба „Дървото“ в Изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново.
Картините, които Габровски създава се приближават до технологията, начена интарзия – влагане на различни видове фурнир в изрязани форми. При неговите картини, вместо с фурнир, формите са запълнени с фрески от дъски, открити в разрушените казарми на Първи етърски полк и от старите, съборени от времето къщи във великотърновското село Миндя.
Пластиките в изложбата, които се отличават с меки и овални форми са от мъртви дървета останали в коритата на реки и дерета. Материалът е червена върба и орех, дори и махагон, открит в купчина дърва за огрев.
Изложбата няма конкретно послание, но носи ведрината на откритието, което се крие в чепатото или излязло от употреба дърво. Водещото през тези две години, когато създавах творбите беше забавлението, разказа Станимир Габровски, дори и забавление от факта, че няма да отговоря на въпроса какво е искал да каже авторът, посочи той. В изложбата философските размисли са заменени със закачките, които са факт и в заглавията, дадени от автора.
Станимир Габровски няма завършено академично образование, но е художник по призвание и дърводелец в ежедневието. Седемнайсет години е отговарял за художествената част в организацията „Културен отдих“ преди 1989 година, след промените създава фирма за интериорен дизайн. Като музикант, той заедно с проф.Евгений Дайнов е сред организаторите на легендарния „Миндя рок фест“.

/ММ/

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv