Categories: БТА

(BO) Предстои издаване на книга с колекция от средновековни ръкописи, съхранявана в РИМ – Ловеч

BOBSTH 14:22:01 15-07-2021
BH1421BO.006
Ловеч – средновековни ръкописи – музей – издание

Предстои издаване на книга с колекция от средновековни ръкописи, съхранявана в РИМ – Ловеч

Ловеч, 15 юли /Даниела Балабанова, БТА/
Колекцията от славянски и гръцки ръкописи от 13-19 век, съхранявана в Регионалния исторически музей /РИМ/ в Ловеч, ще бъде представена в луксозно издание. Това обяви в Ловеч проф. дин Иван Илчев, ръководител на Център за върхови постижения „Наследство БГ“ и ректор на СУ „Св. Климент Охридски“ в периода 2007 – 2015.
По думите му един от екипите на Центъра, ръководен от проф. Боряна Христова, специалист по средновековни ръкописи, заедно със специалисти от музея в Ловеч, са успели да съберат съхраняваните в ловешкия музей ръкописи, да ги дешифрират и обработят. В края на юни проф. Христова е представила книга с ръкописите, а сега амбицията е тя да бъде издадена на хубава хартия, с факсимилета, с двуезичен превод, посочи проф. Илчев.
„Такъв тип книга се поръчва от големите библиотеки в света“, добави професорът.
Директорът на Регионалния исторически музей в Ловеч Капка Кузманова припомни, че колекцията е от 27 броя славянски и гръцки ръкописи. „За нас тя е безценна, тъй като много от българските ръкописи са изнесени извън пределите на държавата, друга голяма част са унищожени или съхранявани неправилно. Славянските ръкописи са от късното средновековие, периода на османското владичество и Възраждането. Гръцките са от края на 18-ти и началото на 19-ти век, свързани са с богослужебна книжнина. Правени са основно от нашите духовници“, посочи Кузманова. Тя добави, че тези ръкописи са показвани в различни изложби, но сега вече имат научна обработка.
Проф. Иван Илчев каза още, че има сключен договор за сътрудничество между Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ и Община Ловеч.
Той обясни, че това е един от четирите центъра за върхови постижения у нас, финансирани от Европейската комисия, и единствен, който се занимава креативни и рекреативни индустрии. Обединява усилията на четири университета, като Софийският университет е водеща организация, шест института на БАН, Националната библиотека и Регионален исторически музей – София. „Това е една от най-големите научни организации в България. В нея работят по различни проекти над 200 научни работника“, каза още професорът. /БХ/

Източник: http://www.bta.bg/ .

Arhiv

Share
Published by
Arhiv