Categories: БТА

(BO) ПУ „Паисий Хилендарски“ организира пето Балканско лятно училище по религии и обществен живот

BOBSTH 11:17:01 15-06-2021
IS1116BO.002
Пловдив – университет – лятно училище

ПУ „Паисий Хилендарски“ организира пето Балканско лятно училище по религии и обществен живот

Пловдив, 15 юни /Дима Шопова, БТА/
Между 28 юни и 11 юли в Пловдив, Благоевград и Кюстендил участници от 8 държави ще представят различни ракурси по темата „Споделено минало – оспорвани наследства“. Академичното събитие се организира от катедра „Етнология“ на ПУ „П.Хилендарски“ и е част от международната научна и образователна мрежа CEDAR. Това съобщиха от ръководството на университета.
„Целта е да запознаем участниците с пъстрото културно-историческо наследство на Балканите и да предизвикаме серия от дискусии във връзка със съвременните интерпретации и употреби на миналото“, обясни проф. Мария Шнитер от катедра „Етнология“. Обучението по време на Балканското лятно училище по религии и обществен живот ще
включва както традиционни форми – лекции и семинари, така и иновативни подходи при представянето и осмислянето на историческите факти. Участниците ще съчетаят рефлексивното с афективното знание.
„В хода на програмата ще насочим вниманието върху това как етническите, религиозните и националните различия са довели до различни и контрастиращи исторически наративи. Слушането на гласа на „другите“ ще позволи на участниците да оценят предизвикателството на една нова провокативна политика на гражданство и необходимостта от различията в живота ни заедно“, допълни проф.Шнитер.
Балканското лятно училище по религии и обществен живот е адресирано към участници с разнообразен профил без ограничения във възрастта. В петото му издание участие ще вземат 22 души от Албания, България, Република Северна Македония, Русия, Турция, Украйна, Финландия, Швейцария. Лекции, семинари и дискусии ще проведат 14 чуждестранни и български лектори.
До момента са проведени четири издания – на теми „Мозайка от граници: етничност, религия и принадлежност“, „Синкретични общества – свързване на традициите и съвременността“, „Религиозната конверсия и границите на общността“ и „Чужденци и съседи“.

/ИС/

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv