BOBSTH 07:50:01 08-06-2021
NT1418BO.002 07:50
Стара Загора – липи
Стара Загора с дъх на липи
Стара Загора, 8 юни /Румяна Лечева, БТА/
Втората седмица на юни в Стара Загора идва с дъх на липи. Ароматът радва, омайва, връща ни в детството, нахлува в душата ни, пренася ни назад в годините. Това са най-прекрасните дни в града, който е известен като град на липите, поетите и правите улици от три века. Не един и двама са приятелите и гостите на Стара Загора, отнесли със себе си ароматен спомен във вид на липов цвят, който остава незабравим.
Във всички учебници и справочници по дендрология е описан подробно този род листопадно дърво с латинското наименование Тilia. Родът „липови“ се е появил на Земята преди около 70 млн. години, в залеза на ерата на динозаврите. Познати са над 30 вида липа. От четирите вида естествено срещащи се у нас, най-голям дял заема сребролистната, получила това определение вероятно заради сребристия налеп, по който най-добре се разпознава сред останалите. Освен зелена красота, сянка и покой, липата е от малкото ценни насаждения, всичките части на които – дървесина, лико, цвят и листа намират приложение в стопанството и медицината, обясняват специалисти от Тракийския университет.
Първи сведения се срещат в съчиненията на Теофаст, ученик на Аристотел, живял в 370-285 г. пр. Христа. Учени в различни области продължават изследванията си през XVI, XVII, XVIII век и до наши дни.
На Стария континент липата е символ на приятелство, женска грациозност, красота и щастие. Според описаните и разказани спомени, липи в града започват да се засаждат още с възстановяването му след 1879 година. Споменават се имената на митрополит Методий Кусев, на позабравения паркостроител Марин Пенчев, създател и на Станционната градина.
Проучване на Снежана Марина, дългогодишен директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в старозагорската преса от началото на XX век показва, че още през 1912 г. има обяви за търговия с липов цвят и информация, че в градската градина има 1000 дръвчета. Щом има търг, това означава че има и търсене.
Циклонът, който преминава през града през 1928 г. изкоренява някой от липите. Първият кмет, който поставя началото на общоградски акции за засаждане на липи е Аспарух Луков /1938-1941/. На 1 август 1939 г. в града отбелязват годишнина от боевете за Стара Загора по време на Освободителната война през 1877 година, кметът произнася слово по Радио Стара Загора, който е създаден три години по-рано. В словото си той прави исторически преглед и начертава перспективите пред града. Сред тях е обновяването на трите градски градини и организиране на залесителни акции от липи.
Днес в Стара Загора има над 10 000 липи, които разнасят дъхав аромат. Всяка година засаждаме по 100 нови дръвчета, уточни пред БТА Николай Стоев, директор на Дирекция „Озеленяване“ в Общината. Превърнали се в символ на града, липите носят славата на Стара Загора и по света.
/НТ/
Източник: http://www.bta.bg/
Град Костандово, разположен в подножието на Рила и Родопите, е малко населено място, което крие…
Той е вторият син на волейболната легенда Владо Николов и вече е младата звезда в…
Живка Кехайова Успяхме да изкатерим Еверест на безумието. Въпросът е има ли от там път,…