Според документи по Закона за регистрация на чуждестранните агенти (FARA), публикувани от Министерството на правосъдието на САЩ на 17 юли тази година, Бобоков е наел фирмата Alexandria Group International в началото на месеца. Компанията има дълбоки връзки с Балканските държави.
Пламен Бобоков и брат му Атанас притежават енергийната компания „Приста ойл“. През май Пламен и Атанас Бобокови бяха арестувани по дело за незаконен внос на отпадъци от Италия. По същото дело с обвинение е и бившият зам.-министър на околната среда Красимир Живков. Специализираната прокуратура твърди, че братя Бобокови, Красимир Живков и още четирима души са били част от организирана престъпна група.
Пламен Бобоков е обвиняем и като подбудител на търговия с влияние. По същото дело обвинен е и президентският секретар по правни въпроси и антикорупция Пламен Узунов. Специализираната прокуратура твърди, че двамата са участвали в престъпен сговор, чрез който Узунов предавал информация на Бобоков за политическата ситуация в Либия и Украйна, с която бизнесменът не можел да се сдобие правоморено. В рамките на това разследвани прокурори и полицаи претърсиха кабинета на Узунов, а по друго дело беше обискиран и кабинет на съветника на Радев по отбрана Илия Милушев, който също беше задържан. Влизането на разследващи в президентството провокира първия протест с искане за оставки на правителството и главния прокурор, прераснал в серия демонстрации в цялата страна и чужбина.
„Правна помощ отвън“
„В България днес преживяваме сериозна криза на законността. Ежедневното грубо пренебрегване, погазване и ситуационно пренаписване на закони на практика води до пълно изключване на върховенството на закона. Поредицата събития касаещи мен, брат ми, семействата и бизнеса ни несъмнено доказват, че прокуратурата е не само политически, но и икономически субект. За съжаление, вече нищо у нас не може да бъде решено без сериозна институционална правна помощ отвън, каквато съм потърсил в рамките на международното правно сътрудничество“, коментира Пламен Бобоков в четвъртък пред Свободна Европа. Той изрази надежда, че „преодоляването на тази абсурдна репресия ще бъде знак за промяна на принципите на действие на съдебната система спрямо всеки един български гражданин и законен бизнес, а също и гаранция за зачитане на правото от институциите в Република България“. Alexandria Group „ще се свърже с ключови членове на двете камари на Конгреса на САЩ и със служители на администрацията от съответните отдели и агенции във Вашингтон, с посолството на САЩ в София и други места в чужбина“, за да постигне целите на Бобокови по отношение на техните човешки права и граждански свободи, се казва в документите на правосъдното министерство на САЩ.
За интересите на Бобокови ще лобира Маршъл Харис, бивш служител на американското външно министерство в България и Македония и управляващ партньор на американската лобистка компания. Пред Свободна Европа Харис коментира, че „фалшивите обвинения срещу Атанас и брат му Пламен са част от систематичните опити на българските власти за „криминално овладяване“ на законни бизнеси чрез сплашване, злонамерено преследване, опити за изнудване, оклеветяване от контролирани от държавата медии и други злоупотреби с върховенството на закона“.
„Гражданите на България излязоха на улиците, за да свалят правителството си мирно и демократично. Те са преки жертви на корупцията на премиера Борисов, на главния прокурор Иван Гешев и на техните поддръжници“, допълва Харис. По думите му „Атанас Бобоков е държан в затвора в нечовешки условия, които са подигравка със стандартите на Европейския съюз“. Бобокови вече имат връзки в американската администрация. Преди година за член на борда на фирмата на братята „Приста ойл“ е бил назначен Джон Брей. Това се е случило дни след като Брей е напуснал поста си като генерален консул на САЩ в Нигерия. Компанията на Бобокови търси бизнес възможности в Централна Африка, където Брей е работил като дипломат близо 20 години според прессъобщението на „Приста“. „Приста ойл“ произвежда и продава моторни масла и промишлени смазочни материали, включително под марката Texaco. Има заводи в България и Узбекистан и продава продукцията си в цяла Източна Европа и страните от бившия Съветски съюз. Братята притежават и контролен дял в „Монбат“, компания за батерии и акумулатори, която е в центъра на разследването за вноса на отпадъци.
www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…