Илинден в България се нарича денят, в който се почита Свети пророк Илия. Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви ( на 20 юли ) като курбан за Св. Илия. Според народните вярвания ако на този ден гърми, орехите и лешниците ще бъдат кухи и изгнили.
Народната традиция повелява на този ден да не се работи, за да не се разсърди Свети Илия, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките. Не трябва да се работи, защото гръм може да удари човека. Не се ходи на плаж, защото морето взима жертва на този ден. Според народното поверие, какъвто човек влезе първи в дома ви, такава ще е и цялата идна година.
Важно е да се отбележи, че това поверие е изцяло езическо и е чуждо на православната ни вяра и църква.
В православието Светиите се възприемат като горещи молитвени застъпници за народите и за отделните хора, като винаги предстоящи пред Светия Божи престол.
На Илинден се правят курбани за здраве, организират се и големи общоселски събори и тържества.
Илинден се отбелязва като имен ден от носещите имената Илия,Илинда,Илиян, Илин, Искра , Илина, Илияна, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка, Лина, Личо;Илонка, Илионета, Юлия (защото името Илиана/Илияна е произлезнало от Юлия (Ιουλια)).
Този празник в България носи и друг знак – Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година. Това е една от най-пламенните и трагични истории в историята на страната ни по време на турското робство, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война.