Снимка: Gabby Jones/Bloomberg |
Пазарната капитализация на Spotify Technology SA се срина с около 2,1 млрд. долара за три дни, след като Нийл Йънг изтегли песните си от аудио стрийминг гиганта в знак на протест срещу подкаста на Джо Роугън, разпространяващ опасна за здравето дезинформация.
Акциите на Spotify се сринаха с 6% между 26 и 28 януари, а в четвъртък (27 януари) приключиха на 19-месечен минимум от 171,32 долара за акция. Това се случи, след като в сряда Йънг обяви, че настоява компанията да премахне от платформата си музиката му, като написа, че „Spotify наскоро се превърна в много вредна сила чрез публичното разпространение на дезинформация и лъжи за COVID“. Той не цитира Роган по име, но се позова на отворено писмо от лекари и здравни специалисти, издадено по-рано този месец, призоваващо Spotify да се справи с лъжите, свързани с коронавируса, в подкаста The Joe Rogan Experience, предава Bloomberg.
Акциите на Spotify започнаха да се възстановяват в петък, но след това и Джони Мичъл обяви, че също ще премахне музиката си от Spotify. „Безотговорни хора разпространяват лъжи, които струват на хората живота им. Аз съм солидарна с Нийл Йънг и световната научна и медицинска общност по този въпрос“, написа певицата и автор на песни.
Инвеститорите на Spotify се опасяват, че напускането на изпълнители може да нарасне лавинообразно през следващите дни и да доведе до значителен брой анулирани абонаменти. Хаштаговете #CancelSpotify, #DeleteSpotify и #ByeSpotify стават все по-популярни в социалните медии след ултиматума на Йънг и премахването на музиката му.
Междувременно през уикенда Spotify очерта стъпките, които ще предприеме, за да спре разпространението на подвеждаща информация за Covid-19 в услугата си за аудио стрийминг в опит да потуши разрастващата се полемика относно подкрепата си за водещия на подкасти Роугън. В неделя Spotify публикува вътрешни правила, които регламентират какво съдържание е разрешено и какво не е разрешено в услугата, а главният изпълнителен директор Даниел Ек заяви в публикация в блога, че компанията ще добави препоръка към всеки епизод на подкаст, в който се разглежда коронавирусът. Тази препоръка ще насочва слушателите към център, предлагащ повече информация за пандемията.
По този начин Spotify се опитва да сложи край на надигащия се бунт сред гласовито малцинство от потребители и музиканти, без да отчуждава най-популярния си подкастър.
Преди години Spotify създаде правила за приемливо съдържание в услугата си и изгради център с информация за Covid-19 в началото на пандемията. Въпреки че тези правила са били достъпни за служителите, компанията ги направи публично достояние едва в неделя, след като поредица от скандали застраши бизнеса ѝ.
„Имаме правила от много години, но признаваме, че не сме били прозрачни по отношение на политиките, които ръководят съдържанието ни в по-широк план“, пише Ек в публикация в блога. „Това от своя страна доведе до въпроси относно прилагането им към сериозни проблеми, включително Covid-19”.
https://twitter.com/eldsjal/status/1487880367302266881?ref_src=twsrc%5Etfw
И Йънг, и Мичъл са страдали от полиомиелит като деца, а упрекът им към Spotify последва писмо от над 270 медицински специалисти, които също разкритикуваха компанията. В него те обвиняват подкаста в „популяризиране на необосновани теории на конспирацията“ и искат от услугата за стрийминг да предприеме действия срещу масовата дезинформация в своята платформа. Професорът по социални изследвания Брене Браун заяви в събота, че ще спре да пуска нови епизоди на своя подкаст до второ нареждане, макар че не уточни защо.
Говорител на Spotify заяви, че това е първата голяма услуга за подкасти, която публикува насоки за съдържание, и че ще работи за тяхното усъвършенстване през следващите години. Броят на подкастовете в Spotify нарасна до над 3 милиона предавания през последните няколко години и компанията все още създава най-добрите си практики за тяхната оценка.
Все още не е ясно дали тези действия ще бъдат достатъчни, за да успокоят водовъртежа. Правилата поставят извън закона опасното, измамно, чувствително и незаконно съдържание, включително всичко, което пропагандира или възхвалява сериозно физическо увреждане, измамно съдържание, намесва се в избори или нарушава авторски права. В публикацията на Spotify не се споменава името на Роугън, нито се посочват подкастите, които вече е свалила. Нито един от епизодите на Роугън не нарушава правилата на Spotify, заяви говорителят.
В неделя желанието си да се раздели със Spotify обяви още един музикант. Става дума за Нилс Лофгрен – мултиинструменталист, дългогодишен член на Е-street Band на Брус Спрингстийн и Crazy Horse на Нийл Йънг, който има 28 самостоятелни албума.
Роугън има ексклузивна многогодишна сделка със Spotify на стойност 100 млн. долара за разпространение и беше автор на най-слушания подкаст през 2021 г. според компанията. Неговият флирт с крайнодесни лица и коментарите му против ваксините и маските предизвикаха много критики – но полемиката около подкаста му премина на ново ниво с протеста на Нийл Йънг. Роугън представлява загадка за връзките с обществеността на Spotify, откакто компанията плати повече от 100 млн. долара за изключителните права върху шоуто му. Той предлага гостоприемна среда за гости с противоречиви гледни точки за пандемията, политиката и почти всяка друга тема.
Критиките и споровете досега си заслужаваха за мениджмънта на компанията: В деня на обявяването на сделката цената на акциите на Spotify скочи, а Роугън е водещ на най-популярния подкаст в услугата. Spotify се насочи към подкастинга с надеждата, че така ще превърне популярната си, но нерентабилна музикална услуга в по-доходоносен бизнес. Инвеститорите приветстваха тези усилия, въпреки че през последните месеци те се отдръпнаха от компанията. Акциите на компанията загубиха 48% през последните 12 месеца, като на 28 януари затвориха на 172,98 долара при борсова стойност от 33 млрд. долара.
Но критиките на известни музиканти вредят на Spotify повече от всички гневни коментари в социалните мрежи. Компанията изгради бизнеса си като най-популярната платена услуга за стрийминг на музика, а музиката все още е най-популярният аудио жанр в Spotify. Макар че нито Мичъл, нито Йънг са от такова значение за бизнеса на Spotify, те са двама от най-уважаваните живи музиканти и посланията им имат потенциала да вдъхновят и други да изразят мнението си.