Собственият ни хладилник може да е причината да се заразим с вируса на COVID-19 месец след появата му
Това предупреждава ново проучване. Изследователите са установили, че вирусът може да оцелее в различни месни продукти, които държим в хладилниците или фризерите си за повече от 30 дни, пише Actualno.com
В своето проучване учените изследват продукти от пилешко, говеждо, свинско и сьомга, като ги съхраняват в хладилници и във фризери. Те излагат месото на въздействието на сурогатни вируси – които имат шипови протеини, подобни на вируса SARS-CoV-2, но са по-малко опасни за хората.
„Въпреки че не можете да съхранявате месо в хладилник в продължение на 30 дни, все пак можете да го съхранявате във фризер за толкова дълго време„, казва първият автор на изследването Емили Бейли от Университета Кембъл в съобщение за медиите. „Дори установихме, че вирусите могат да бъдат култивирани след замразяване за такъв период от време„.
Екипът отбелязва, че е започнал проучването си, след като е чул съобщения за избухване на COVID в райони на Югоизточна Азия, за които не е имало предишни данни за предаване на вируса в общността. Бейли казва, че проследяването на COVID в тези общности „подсказва, че опакованите месни продукти, произведени в райони, в които циркулира SARS-CoV-2, може да са били източник на вируса“.
„Нашата цел беше да проучим дали подобни вируси могат да оцелеят в тази среда„, добавя Бейли, пише БГНЕС.
Авторите на изследването твърдят, че SARS-CoV-2 е способен да се размножава в червата на човека, както и в дихателните му пътища. Това прави изследването на предаването на вирусите чрез храната още по-важно по време на пандемията. Предишни проучвания показват, че COVID-19 всъщност въздейства върху червата на пациента преди да започнат респираторните симптоми. Други доклади също така свързват влошаването на тежестта на COVID-19 с лошото здраве на червата на пациента, пише „Стъди Файндс“.
По време на новото проучване изследователите са заменили COVID-19 с три различни заместителя – един РНК вирус с липидна обвивка и два животински коронавируса (вирус на мишия хепатит и вирус на трансмисивния гастроентерит). И трите са често срещани заместители на SARS-CoV-2 в научните експерименти. Изследователите обаче твърдят, че при тези вируси се наблюдава по-голямо намаляване на броя им при ниски температури както в хладилника, така и във фризера. Това може да означава, че COVID е още по-устойчив на студ. Авторите на изследването отбелязват също така, че вирусният товар, оцеляващ в замразеното месо, варира в зависимост от храната.
„Необходими са постоянни усилия за предотвратяване на замърсяването на храните и повърхностите за обработка на храни, ръцете на работниците и приборите за обработка на храни, като например ножовете„, пишат изследователите в изявлението си. Освен това „трябва да се обърне внимание на липсата или на недостатъчната дезинфекция на тези храни преди опаковане“.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…