Categories: БТА

(CV) Всяка одобрена от СЗО ваксина би трябвало да дава право на пътуване

CV 18:06:01 01-07-2021
MI1805CV.015
СЗО – коронавирус – ваксинация – пътувания

Всяка одобрена от СЗО ваксина
би трябвало да дава право на
пътуване

Женева, 1 юли /БТА/
Световната здравна организация заяви, че всяка одобрена от нея за спешна употреба ваксина срещу КОВИД-19 трябва да се признава като даваща право на пътуване, предаде Асошиейтед прес.
„Всяка мярка, която позволява само на хора, защитени само с част от одобрените от СЗО ваксини да се възползват от възобновяването на пътуванията (по света), на практика ще създаде система от първа и втора категория. Това ще допринесе в още по-голяма степен за разширяване на пропастта по света по отношение на ваксинацията и ще изостри неравенствата, които вече наблюдаваме при разпределението на ваксините срещу КОВИД-19“, заяви СЗО. „Това ще се отрази негативно на растежа на онези икономики, които и без това пострадаха най-много.“
СЗО добави, че подобни решения „подриват доверието в животоспасяващи ваксини, които вече са показали, че са ефективни и безопасни“.
Подобна позиция може да предизвика западните страни да разширят признаваните от тях ваксини с две китайски, които изглежда са по-малко ефективни. СЗО е издала разрешение за тях, но повечето европейски и северноамерикански страни не са.
Става дума за препаратите на китайските производители „Синовак“ и „Синофарм“, които също имат зелена светлина за ползване наред с тези на АстраЗенека, Модерна, Джонсън и Джонсън и Пфайзер/Бионтех.
Когато обявяваше мерките за възстановяване на свободното пътуване в Европа, ЕС заяви през май, че ще признава някого за ваксиниран само ако имунизацията му е направена с одобрен от Европейската агенция по лекарствата препарат – макар че отделните държави членки могат сами да решат дали да пускат на своя територия хора, имунизирани с други ваксини, в това число с руската „Спутник V“. Европейският лекарствен регулатор в момента обмисля дали да лицензира китайската ваксина на „Синовак“, но няма точно определен срок за крайното решение.
В оценките си за двете китайски ваксини СЗО заяви, че те значително намаляват риска от постъпване в болница или смърт. Двата китайски препарата представляват „деактивирани“ ваксини, направени с умъртвен коронавирус, докато западните са направени с по-нови технологии, които атакуват така наречения шипчест протеин, който покрива повърхността на вируса.
Макар и западните страни да разчитат основно на ваксини американско и европейско производство като тези на Пфайзер/Бионтех и АстраЗенека, много от развиващите се страни използват именно китайските препарати.
По-рано тази година ръководителят на китайския Център за контрол и превенция на болестите призна, че ефективността на ваксините местно китайско производство е ниска. Редица страни, които са използвали милиони дози от двата китайски препарата, включително Сейшелите и Бахрейн, отчетоха рязко повишение на заболеваемостта от КОВИД-19 дори и при сравнително висок процент имунизирани.
/Владимир Сахатчиев/

/МИМ/

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv