(CV) „Най-безопасното място в света?“ Щатът Върмонт – шампион по ваксинация в САЩ

CV 14:06:01 06-07-2021
NS1404CV.009
САЩ – коронавирус – ваксинация

„Най-безопасното място в света?“
Щатът Върмонт – шампион
по ваксинация в САЩ

Бърлингтън (САЩ), 6 юли /Питър Хъчисън от Франс прес/
Малкият американски щат Върмонт, граничещ с Канада, вече бе известен със своя кленов сироп, сурови зими и сенатор Бърни Сандърс. Пандемията от новия коронавирус го прослави с още едно нещо: той е с най-голям дял ваксинирани срещу КОВИД-19 в САЩ.
Този селски щат в Нова Англия – на второ място в страната по най-малко жители, само 640 хиляди, – премина в средата на юни прага от 80 процента що се отнася до дял от населението, получили най-малко една доза ваксина срещу ковид. И е на първо място по този показател в САЩ, като 82 процента от неговите жители, навършили 12 години, са поне частично ваксинирани – доста над средното за страната равнище от 64 на сто и близо два пъти повече отколкото в щата Мисисипи, който е далеч назад последен.
„Това вероятно ни прави най-безопасното място в страната, а може би дори в света“, казва Марк Левин, началник на здравните служби във Върмонт, на чието бюро се вижда фигурка на доктор Антъни Фаучи – прочутия медицински съветник на Белия дом.
Представители на властите и местни жители обясняват този успех с големия брой места, където човек може да се ваксинира, с доверието в политическата класа и науката, както и със силното чувство за граждански дълг.
„Върмонтците дават приоритет на своето здраве, което е добра отправна точка“, изразява задоволство Левин.
Те също така са „готови да оказват съдействие и да спазват правилата“, продължава той, обяснявайки също високия дял на ваксинираните с пусналата здрави корени в целия регион Нова Англия, който включва още щатите Мейн и Масазучетс, традиция за участие в местния живот.
Върмонт, с 94 процента бяло население и едно от най-високите образователни равнища в страната, регистрира само около 250 починали от ковид. Губернаторът Фил Скот, умерен републиканец, отмени всички ограничения, когато бе преминат прагът от 80 процента ваксинирани.
Еван Дейвид Уорнър, уличен музикант в Бърлингтън, е убеден, че характерът на местните жители е изиграл ключова роля.
„Ние, върмонтците, мислим, че всеки е отговорен за сигурността на всички. Това е морален и социален кодекс“, казва този 23-годишен китарист между две песни.
В този планински щат с разпръснато население – хората идват тук, за да карат ски през зимата и преходи през лятото, – ваксинацията на местните жители все пак срещна истински предизвикателства.
Когато ритъмът на биене на инжекции се забави в големите центрове, мобилни пунктове отвориха по отдалечените места – на брега на езера, в природните паркове и фермите, – за да бъдат имунизирани селскостопанските работници, често имигранти.

Практика
=========

„Дадохме си сметка, че ние сме тези, които трябва да отидем да ги търсим“, обяснява медицинската сестра Елън Монгър, чакайки хора да се ваксинират на пазар за продукти местно производство в селцето Нортфийлд, на 70 километра от Бърлингтън.
„Понякога това означава да поемеш по селските пътища или да отидеш у хора, които не могат да излизат от вкъщи. . . Била съм на места, на които си мислех, че никога няма да отида във връзка с работата си медицинска сестра“, доверява тя, сред сергиите с био чайове, домашна туршия и току-що събрани ягоди.
В близкото селище Уебстървил войници от Националната гвардия предлагат ваксината на компанията Джонсън и Джонсън (Johnson & Johnson) на работници във Върмонт Криймъри (Vermont Creamery) – тази мандра сключила споразумение за партньорство с Националната гвардия, за да бъде повишен делът на ваксинираните нейни служители, който възлизал на 55 процента.
„Просто се опитваме да премахнем всички препятствия“, казва Кейт Пейн, маркетинговият директор на мандрата, която предлага безплатни такос на всички нововаксинирани.
Дълги работни смени, дълги пътувания от дома да работното място и семейни задължения – всичко това пречело досега на някои служители да се ваксинират.
„Просто беше практично“, доверява един от тях, Джейсън Страйд, обяснявайки защо в крайна сметка се е ваксинирал в мандрата.
За много жители на Върмонт рекордният дял на ваксинираните е облекчение.
„Чудесно е да виждаш около себе си нормални, усмихващи се лица“, казва 21-годишната Ейда Армс, продавачка в магазин за дрехи в Бърлингтън. Тя допълва, че „високият дял на ваксинираните освен това стимулира икономиката“.
Властите във Върмонт не предложили кой знае какви стимули на хората да се ваксинират, доверява Марк Левин. Нямало голяма лотария, както в някои щати, само, понякога, една фунийка сладолед.
Според този представител на здравните власти не колебанието е онова, което спира някои нежелаещи да се ваксинират, а известна апатия.
Трудностите не спират Левин. Той е твърдо решен да им бие заветната инжекция, най-вече заради нарастващото безпокойство във връзка с мутациите на коронавируса и варианта Делта. „Упоритостта: това е една хубава ценност в Нова Англия“, казва Левин. /БТА/
/Николай Станоев/

/НС/

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv