CV 11:09:01 04-06-2021
MI1108CV.003
Свят – коронавирус – седмица – обобщение
Най-важното за пандемията от
новия коронавирус през
последната седмица
София, 4 юни /БТА/
Общият брой на регистрираните случаи на коронавирус по света надхвърли 172 милиона. Повече от 3,7 милиона от заразените са починали, а над 155 милиона вече са се възстановили по данни на специализирания сайт „Уърлдомитър“.
СВЯТ
През последната седмица пандемията отслабва в глобален мащаб, като новите случаи на коронавирус са 3,273 милиона – с близо 614 хиляди (16 процента) по-малко от предходната. Починали са почти 73 хиляди души – спад от над 9 хиляди (11 на сто).
Показателно е, че новите случаи на коронавирус по света за едно денонощие, според официални данни, компилирани от Франс прес вчера, са били близо 483 хиляди срещу почти 552 хиляди миналия четвъртък. Броят на починалите е над 13 хиляди при повече от 12 хиляди седмица по-рано.
На фона на намаляването на новите заразени и на смъртните случаи в глобален мащаб броят на поставените дози ваксина срещу КОВИД-19 по света надхвърли вчера 2 милиарда – шест месеца след началото на ваксинационните кампании, отбелязва Франс прес. Разпределението по държави обаче е доста неравномерно: в Израел са напълно ваксинирани близо 60 процента от населението, а в Канада, Великобритания, САЩ и Чили са получили поне по една доза повече от половината жители; на обратния полюс ваксинацията изобщо не е започнала в шест страни – Бурунди, Еритрея, Танзания и Чад в Африка, Северна Корея и Хаити.
На този фон на видеоконферентна среща във вторник десетки държави обещаха общо близо 2,4 милиарда дози ваксини на програмата КОВАКС под егидата на ООН за подпомагане на по-бедните страни. По механизма вече са разпределени 77 милиона дози между 127 държави.
Ваксината на китайската компания Синовак (Sinovac) стана поредната одобрена от Световната здравна организация (СЗО). Списъкът включва още препаратите на американския фармацевтичен гигант Пфайзер (Pfizer) и германския му партньор Бионтех (BioNTech), две разновидности на този на британско-шведската компания АстраЗенека (AstraZeneca), на американската Модерна (Moderna), на белгийската Янсен (Janssen) – подразделение на американската корпорация Джонсън и Джонсън (Johnson & Johnson), на Серумния институт на Индия и на китайската лаборатория Синофарм (Sinopharm).
Продължават споровете и догадките за произхода на новия коронавирус. Според британското разузнаване наистина е възможно патогенът да е излязъл от лаборатория в китайския град Ухан, писа в неделя в. „Сънди таймс“, след като няколко дни по-рано президентът Джо Байдън нареди на американското разузнаване да установи произхода на вируса.
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
В ЕС България е сред първите страни, които от 1 юни издават европейско удостоверение за пътуване на ваксинираните срещу ковид, преболедувалите инфекциозното заболяване или далите отрицателен тест за коронавируса, който го причинява. Другите пионери са Германия, Гърция, Дания, Полша, Хърватия и Чехия. Останалите държави от съюза ще се присъединят през идните седмици към схемата, която има за цел да улесни пътуванията, да отвори икономиките и да спаси туристическия сезон.
Турция, Германия, Дания и Чехия смекчиха изискванията за пътниците, идващи от България.
Самата Европейска комисия в понеделник отчете, че епидемичната обстановка в съюза се подобрява, и предложи на страните членки постепенно да облекчат мерките за пътуване. Същия ден тя одобри използването на ваксината на Пфайзер/Бионтех при подрастващи на възраст между 12 и 15 години.
Вчера Европейският съюз си осигури около 55 хиляди дози от потенциално лекарство срещу ковид, базирано на коктейл от моноклонални антитела, разработен от американската биотехнологична компания Регенерон (Regeneron) и швейцарската Рош (Roche). Това е първото подобно споразумение на ЕС за подобен вид лекарство.
В съюза делът на хората, критични към общите действия срещу пандемията, е по-висок от този на доволните, показва проучване на общественото мнение, представено вчера от Европейския парламент. 50 процента от анкетираните са изразили неудовлетворение, а 48 на сто са на обратното мнение.
В събота стотици демонстранти, които не носеха маски, протестираха в района на европейските институции в Брюксел срещу ограничителните мерки заради коронавируса.
На фона на подобряването на епидемичната обстановка, намаляването на броя на новите заразени и починалите и увеличаването на поставените дози ваксина много страни от ЕС смекчиха допълнително мерките срещу разпространението на коронавируса.
В Германия регистрираните случаи за едно денонощие вчера бяха над 4600 при близо 7400 преди седмица, сочат данни на института „Роберт Кох“. Той понижи оценката си за риска от коронавируса в страната от „много висок“ на „висок“.
Ситуацията очевидно се подобрява, но все още сме по средата на тази пандемия, обобщи във вторник традиционно предпазливият германски министър на здравеопазването Йенс Шпан.
Над 40 процента от населението на Германия вече е получило поне една доза ваксина. Въпреки това, според анкета на социологическата агенция „Сиви“, повече хора в страната искат да продължат да ходят с маска и след края на пандемията, отколкото са противниците на мярката – съответно близо 45 процента срещу почти 42 на сто.
Във Франция, чиято ваксинационна кампания стартира с по-бавни темпове, но където вече половината от пълнолетното население е получило поне една доза, а над една пета – и двете, от понеделник – по-рано от предвиденото, могат да се ваксинират свободно всички, навършили 18 години. На този фон френските власти постепенно вдигат ограниченията и заведенията започват да работят по места при спазване на санитарни мерки.
Президентът Еманюел Макрон, който прекара ковид през декември, съобщи в понеделник, че се е ваксинирал заедно с първата дама Брижит Макрон.
Франция си остава страната от ЕС с най-много потвърдени случаи на коронавирус (близо 5,685 милиона), но броят на новозаразените през последната седмица е с 6 процента по-нисък от предходната, а пациентите с ковид в интензивно отделение продължават да намаляват.
В Испания средното равнище на разпространение на коронавируса в сряда бе 118,5 на 100 хиляди жители – почти наполовина по-малко в сравнение с края на април. Властите разрешиха да отворят нощните заведения в областите, където този показател е под 50 на 100 хиляди души.
В Италия на 1 юни заработиха вътрешните помещения на баровете и ресторантите. 35 милиона от 60-те милиона жители на страната, която бе първият епицентър на пандемията в Европа и извън Китай, вече са получили поне една доза ваксина.
От понеделник ресторантите в Чехия, която по едно време бе с най-висока седмична смъртност от ковид в света, а сега е на четвърто място по починали на глава от населението, вече могат да обслужват клиенти на закрито.
Швеция, която в началото на пандемията възприе по-либерален подход, но впоследствие бе принудена да въведе по-строги мерки, също започна да разхлабва рестрикциите на 1 юни. Броят на случаите на коронавирус в скандинавската държава е доста по-висок в сравнение с други европейски страни, но ситуацията се развива в правилната посока според премиера Стефан Льовен, който не изключи по-нататъшно смекчаване на ограниченията от следващия месец.
В Словакия на фона на разгорещени вътрешни дебати и политически спорове вече тече записването за ваксиниране с руския препарат Спутник V. Очаква се в понеделник централноевропейската страна да стане втората държава от ЕС след съседна Унгария, използваща руската ваксина, която не е одобрена от лекарствения регулатор на съюза.
ЕВРОПА
Великобритания, най-тежко засегнатата от пандемията държава в Европа с над 127 хиляди смъртни случая, във вторник не съобщи за нито един починал за 24-часов период – за първи път от март миналата година. Консервативното правителство на премиера Борис Джонсън бе обвинявано за първоначалния хаотичен отговор на коронавируса, но впоследствие страната започна ваксинационната си кампания първа в света.
ЕС обаче отложи поне за средата на месеца решението си дали да позволи влизане на британски туристи заради разпространението в кралството на силно заразния вариант на коронавируса, идентифициран първо в Индия.
Русия съобщи в неделя за близо 9700 нови случая на коронавирус – най-големия брой от края на март. Вчера починалите в страната бяха почти 400 на фона на масовото нежелание на руснаците да се ваксинират.
СЕВЕРНА АМЕРИКА
САЩ си остават най-тежко засегнатата от пандемията държава с най-много регистрирани заразени (над 33 милиона) и починали (близо 596 хиляди). Броят на новите случаи през последната седмица обаче е с почти една трета (31 процента) по-нисък в сравнение с предходната на фона на напредъка на ваксинационната кампания (повече от половината от американците вече са с поставена поне една доза) и редица щати започват да смекчават мерките. В Ню Йорк ресторантите и баровете вече не затварят в полунощ, а Калифорния също се готви да ги отвори.
В името на целта, поставена от президента Джо Байдън – най-малко 70 процента от пълнолетните американци да са получили поне една доза ваксина до Деня на независимостта (4 юли), властите предлагат различни стимули, за да убедят хората да се имунизират – от билети за спортни състезания през безплатна бира до ваксинация във фризьорските салони, собственост на чернокожи. „Поставете си ваксина и ще получите бира“, казва на рекламен клип Байдън, самият той въздържател, отбелязва Асошиейтед прес.
ЮЖНА АМЕРИКА
В Перу властите преразгледаха официалния брой на смъртните случаи, свързани с коронавируса, и почти го утроиха – от повече от 69 хиляди до над 180 хиляди. При това положение тежко засегнатата от пандемията страна, където болниците са претоварени и има недостиг на медицински кислород, излиза начело в мрачната световна класация на страните с най-много починали на глава от населението (561 на 100 хиляди жители). За сравнение, този показател е 308 във втората – Унгария, и 284 в третата – Босна.
В Бразилия, която е на второ място в света по брой смъртни случаи (към 470 хиляди), имаше улични протести срещу крайнодесния президент Жаир Болсонаро, обвиняван, че не е взел мерки срещу разпространението на коронавируса и не е осигурил достатъчно ваксини. Въпреки че епидемията в страната не затихва, Бразилия се съгласи да приеме домакинството на започващия след броени дни регионален футболен турнир Копа Америка, след като предварително определените съдомакини се отказаха – Колумбия заради вътрешните протести и размирици, а Аржентина – заради увеличаването на новите случаи на коронавируса. Решението на властите предизвика полемика в Бразилия, където в последно време смъртните случаи на денонощие надхвърлят 2 хиляди.
АЗИЯ
В Индия, която от няколко седмици е връхлетяна от опустошителна епидемична вълна, отчасти заради т. нар. индийски вариант, се забелязват първи признаци на забавяне на разпространението на коронавируса. Страната с население от над 1,3 милиарда души продължава да е с най-висока смъртност за денонощие в света, но починалите вече са под 3 хиляди срещу над 4 хиляди по време на пика миналия месец.
Във вторник индийските здравни власти съобщиха за 127 хиляди нови случая на коронавирус за 24-часов период – най-малкия брой от април. От началото на седмицата броят на оздравелите започна да надхвърля този на заразените. В понеделник започна много бавно смекчаване на ограничителните мерки в столицата Делхи.
Израел, чиято ваксинационна кампания върви с най-бързи темпове в света, съобщи в понеделник само за четири нови случая на коронавирус – най-малкия брой от март миналата година. В страната вече започна ваксинацията на подрастващите между 12 и 15 години. Новите заразени и починали за денонощие са в едноцифрени стойности и властите смекчиха допълнително ограничителните мерки. Израел обаче остава затворен за чуждестранни посетители, най-вече за да не бъде допуснато разпространението на смятани за по-опасни нови варианти на коронавируса.
Виетнам, където дълго време миналата година нямаше нито един смъртен случай, свързан с коронавируса, но в последно време се появиха огнища на заразата, обяви, че е открил нов вариант – смесица от индийския и британския вариант. СЗО уточни впоследствие, че става дума за подвид на индийския.
В Хонконг, чиито жители масово не искат да се ваксинират, на фона на използването на китайски препарати и затягането на контрола на централното китайско правителство върху специалния административен район, местните власти обявиха, че организират лотария с парични премии за онези, които се съгласят да си бият инжекция. Голямата награда е апартамент с площ 40 квадратни метра, оценен на 10,8 милиона хонконгски долара (1,14 милиона евро). В Хонконг цените на недвижимите имоти са баснословно високи, а по-малко от една пета от местните жители са получили поне една доза ваксина.
АФРИКА
В Република Южна Африка, най-тежко засегнатата от пандемията държава на континента, властите удължиха действието на полицейския час и затегнаха допълнително ограничителните мерки на фона на скока на новите случаи на коронавирус в последно време (ръст от 22 процента през последната седмица спрямо предходната). Според здравни експерти причината за влошаването на епидемичната обстановка са все повечето обществени прояви, на които не се спазват основни правила. Общият брой на потвърдените случаи на коронавирус в РЮА надхвърли 1,675 милиона. 56 711 човека са починали.
На 1 юни Египет смекчи ограниченията заради коронавируса, като магазините и ресторантите вече могат да работят до по-късно. Като част от мерките за спасяване на жизненоважния за националната икономика туристически сектор, властите планират да ваксинират всички работещи в курортите на Червено море. От юни миналата година Египет до голяма степен е отворен, въпреки предупрежденията на експерти, че официалният брой на заразените (близо 265 хиляди) и починалите (над 15 хиляди) е силно подценен.
Алжир отвори отново въздушните си граници след 15-месечно затваряне, което бе предизвикало недоволството на няколкомилионната алжирска диаспора във Франция. Медици обаче изразиха опасения, че това ще доведе до ръст на случаите на коронавирус в северноафриканската държава, където и без това новозаразените през последната седмица са средно по 2 хиляди – с 14 процента повече в сравнение с предходната. Сухопътните и морските граници на Алжир – най-тежко засегнатата от пандемията страна от Магреб, с близо 130 хиляди регистрирани заразени и почти 3500 починали, – обаче остават затворени.
/Николай Станоев/
/МИМ/
Източник: http://www.bta.bg/
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…