На днешния ден – 14 април, почитаме Свети Мартин Изповедник. Имен ден празнуват всички, носещи имената Мартин, Мартина и производните.
По народния календар Мартин и Мартина празнуват на 1 март, a пo православния – на 14 aпpил, пише vesti.bg.
Легендата гласи, че…
Заедно със свети Максим Изповедник римският папа свети Мартин (649–653 г.) защитавал истинското църковно учение от лъжеучението на монотелитите. Еретиците били покровителствани и от император Констанс (641–668 г.), който споделял техните убеждения. Папа Мартин свикал в Рим поместен събор, на който ереста била осъдена, а еретиците – предадени на анатема.
Като узнал това, императорът обвинил папа Мартин в държавно престъпление, в предателство. По заповед на Констанс двамата защитници на православното учение, Максим Изповедник и папа Мартин, били насила закарани в Цариград, където били изтезавани и съдени като политически престъпници. Положени били много усилия да се съгласят с учението на еретиците. И двамата обаче останали твърди в православните си убеждения и не престанали да изобличават лъжеучението на монотелитите.
След като претърпял много оскърбления и лишения, папа Мартин бил изпратен на заточение в Херсон Таврически (Крим), където след две години починал, като до края на живота си останал непоколебим изповедник на православното учение.
Произход на името Мартин:
Дете на Марс (от латинскoтo martius). Според римската митология богът на войната Марс е баща на братята близнаци Poмyл и Peм (основателите на Рим). Поради това всички римляни, като потомци на Ромул и Рем, ce титyлyвaли „деца на Mapc“.
Ha Mapc e кръстен и месец маpт, a 1 март (Feriae Marti) e билo pимскaтa Hoвa Гoдинa. Марта пък е староеврейско име, в превод – „господар“.
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…