Categories: Бизнес

Дори в район с висока безработица хората отказват да работят за 700 лева

„Вече 7-8 години пазарът в България е близко до Европейския съюз и най-логичното обяснение, което имам аз е, че от две години, пазарът на труда в България работи заедно с европейския пазар.

[ad id=“263680″]

..

За това предупреждавахме отдавна”, заяви в студиото на „Здравей, България” президентът на КНСБ Пламен Димитров. Изказването му бе по повод репортаж на Искра Урумова, в който става ясно, че има глад за работна ръка в район с висока безработица. А най-големият парадокс – хората отказват да работят за заплата от 700 лева, пише Nova news.

Заплата над 600 лева, 8-часов работен ден, служебен транспорт и бонуси – ваучер за храна, масажистка, зъболекар и фризьорка на повикване. Обявата е истинска, а ето го и работното място – в шивашки цех в Търговище, където работят над 350 души. Някои вече 20 години. Нови желаещи са работа обаче няма. Не помагат нито трудовата борса, нито обявите.
Димитров обясни, че българите предпочитат да заминат в Европа и да работят там.

[ad id=“225664″]

..
„Като започнем от нискоквалифицирания труд, където хората изкарват по 5-6 до 7 евро на час в която и да е европейска държава на черно в строителството. Тези хора изкарват по 800-900 до 1000 евро от това да бъркат бетон в строителството. През тези 7-8 години се образуваха анклави на българи, които живеят и работят в чужбина”, коментира още Пламен Димитров.
Той цитира изследване на Българският икономически и социален съвет относно нагласите на младите хора, които завършват средно образование за трайна или нетрайна имиграция в Европа. По думите му хората вече несе спират да имигрират в чушбина заради незнанието си на език, тъй като повечето от тях вече пътуват при роднини.
„Ръстът на заплатите с 7-8% годишно трябва да бъде ускорен”, смята още президентът на КНСБ.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.