Categories: Бизнес

Dow Jones се понижи с над 270 пункта и записа пети пореден ден на спад

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Dow Jones Industrial Average се понижи за пети пореден ден в петък на фона на продължаващата несигурност за икономиката, предава CNBC.

Индексът на сините чипове отписа 271,7 пункта от стойността си и завърши седмицата на ниво от 34 607,72 пункта. Широкият измерител S&P 500 е надолу с близо 0,8% до равнище от 4458,58 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite се понижи с около 0,9% до ниво от 15 115,49 пункта.

Apple беше най-големият губещ, като натежа на Dow, след като книжата ѝ поевтиняха с 3,3%. Технологичният гигант вече не може да принуждава разработчици да използват покупки в приложение, постанови федерален съд в петък при внимателно наблюдавано съдебно дело между Apple и Epic Games.

Пазарите не са се възстановили след слабите данни за работните места от миналия петък, като записват спадове всеки ден оттогава, включително през четирите работни дни на тази седмица, която беше по-кратка заради Деня на труда.

За седмицата Dow е надолу с 2,2% и записва втора поредна негативна седмица. S&P 500 отписа 1,7% от стойността си за седмицата, а Nasdaq Composite се понижи с 1,6%.

Инвеститорите са притеснени от продължаващите случаи на коронавирус, които забавят икономиката в момент, когато високата инфлация кара Федералния резерв да обмисля затягане на паричната политика.

Индексът на производствените цени, публикуван в петък, показа ръст от 8,3% на годишна база, най-голямото повишение от началото на воденето на статистика през 2010 г. Той е нараснал с 0,7% на месечна база, което е малко над очакванията на икономисти, участвали в допитване на Dow Jones, за 0,6%. По-важният индекс на цените на потребителските стоки за август ще бъде публикуван във вторник.

Федералният резерв започва двудневна среща на 21 септември и трейдърите ще наблюдават за индикации за програмата за изкупуване на облигации. В четвъртък Европейската централна банка остави паричната си политика непроменена, но съобщи, че ще забави темпа на програмата си за изкупуване на активи.

„Темпът на промени в политиката ще бъде достатъчно постепенен, за да не извади възстановяването на икономиката от релси или ралито на фондовите пазари, а различията между „ястребите“ и „гълъбите“ в централната банка ще създадат добри възможности“, смята Марк Хаефеле, главен инвестиционен директор на UBS Global Wealth Management.

„Очакваме големите централни банки да продължат да подкрепят растежа, като запазят лихвите ниски за по-дълго време. Това е положително за фондовите пазари, особено в цикличните и създаващите стойност области от пазара“, допълва той.

Президентът Джо Байдън втвърди позицията си за ваксинирането на американците в четвъртък, като очерта план за задължително ваксиниране срещу коронавирус за милиони. Федералните служители ще трябва да си поставят ваксина срещу COVID-19 и президентът поиска от министерството на труда да изиска от работодателите с над сто служители да ги задължат да се ваксинират или да въведат ежеседмични тестове.

Телефонният разговор на Байдън с китайския президент Си Дзинпин, който е първи между двамата лидери от февруари насам, се прибави към положителните настроения на пазара по-рано в петък.

Основните щатски индекси остават близо до историческите си върхове. Dow е с около 2,9% под рекорда си, а Nasdaq и s&P са на около 1,9% от връхната си точка.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до съответно 1,341% и 1,934%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, нарасна с 0,17% до 92,64 пункта. Еврото поевтиня с 0,14% до 1,181 долара, а паундът е надолу с 0,04% до 1,383 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпнаха с 0,17% до 109,89 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се повиши, подкрепена от растящите признаци за затягане на предлагането в САЩ в резултат на урагана „Айда“ и надеждите за подобряване на търговските отношения между САЩ и Китай.

Международният бенчмарк Брент прибави 1,47 долара към стойността си до 72,92 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 1,58 долара до 69,72 долара за барел.

Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,4% до 1792,1 долара за тройунция.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv