Драгоманското блато – малкият оазис на биоразнообразието

Само на 40 километра на северозапад от София, и на по-малко от 3 километра от Драгоман, е разположено най-голямото карството блато в България. Разстоянието от Стара Загора е около 230 км. Мястото е невероятно красиво и интересно, подходящо е за съботно-неделна разходка, планинско колоездене, трекинг. Можете да го посетите и с опознавателна цел, особено ако обичате да наблюдавате интересни птици. Драгоманското блато е уникална комбинация от карстови хълмове и влажни зони и в него живеят редки растения и животни, някои от които се намират единствено тук в цяла България.

[ad id=“263680″]

..

Цялото това богатство, подарено ни от природата, има изключително интересна история, защото хората понякога имат странни, несъобразени с реалността приоритети. През 50-те години на миналия 20 век, в бума на социалистическата индустриализация на страната, Драгоманското карстово блато, заедно с по-голямата част от влажните зони в България, е било изкуствено пресушено. Изградена била сложна система от отводнителни съоръжения, за да може блатото, което е там от векове, да бъде премахнато. Целта била земите да се използват за земеделски нужди. На мястото са прокопани единадесет отводнителни канала и индустриална помпена станция. Земеделието процъфтява, но това, което е отредено да живее на това място от природата, е изтрито от лицето на Земята.

Всичко това може би нямаше да е чак толкова потресаващо, ако районът около Драгоман не беше толкова богат на защитени растения и животни, които повсеместно започват да изчезват, след като хората разрушават техния хабитат. Близо 40 години се е смятало, че тези видове са безвъзвратно загубени. Малко надежда е имало за възстановяването на екологичния баланс когато през 90-те години, повече под натиска на кризата, отколкото от загриженост за околната среда, отводняването спира. Но след година-две става ясно и видимо за всички, че блатото започва нов живот, въпреки унищожителните усилия на хората през всичките години.

[ad id=“225664″]

..

Днес обаче Драгоманското блато отново е в пълния си блясък, не без усилията на природозащитници, които работят целогодишно за опазването на ценните животински и растителни видове.

Блатото заема площ, голяма колкото 480 футболни игрища, или около 350 хектара. Разположено е на 700 метра надморска височина. Близо е до малко известната, но невероятно красива Чепън планина. Мястото е отлично за планински туризъм и разходки, освен това е популярен маршрут за планинско колоездене. В Чепън от няколко години се провежда пролетно състезание в дисциплините маунтин байк и трейл рънинг – спортове, които набират все по-голяма популярност в България. Най-високият връх в Чепън е вр. Петровски кръст (1206 м.) На върха има тракийско светилище на бог Себазий. Туристическата маркировка е добра, традиционният пешеходен маршрут е дълъг около 13 километра и е със средна трудност. Преходът отнема около 6 часа.

Местността Драгоманско блато е дом на над 200 вида птици, като 126 вида гнездят в него. Там живеят застрашени видове като Белооката потапница (Aythya nyroca) и Ливадния дърдавец (Crex crex). През блатото минава миграционният път „Via Aristotelis”, който е изключително важен за прелетните водолюбиви видове птици. В блатото се срещат интересни растителни видове като Прешленолистният наводник (Elatine alsinastrum), обикновената мехурка (Urticularia vulgaris – вид насекомоядно растение), хищното плаващо растение без корени Алдрованда (Aldrovanda), различни видове красиви орхидеи, както и по-обикновените, но важни за природата папур, тръстика и острец

[ad id=“218548″]

..

Можете да се разходите из блатото по специалните дървени пътеки, които могат да ви отведат до вътрешността му, за да разгледате отблизо това богатство. Не пропускайте да се качите и на наблюдателната кула, за да видите отвисоко невероятната панорама в местността. За любителите на фотографията има специално изградени „укрития“, от които можете да наблюдавате животните в блатото и да направите спиращи дъха кадри на живата природа.

Можете да посетите и Центъра за влажни зони, в който има постоянна интерактивна експозиция, посветена на природните чудеса в Драгоманското блато. Източник: www.idi.bg

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Статуята на София, които може би не знаете

Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…

3 часа ago

Видове хранителни добавки за очите: Поддържане на зрението и здравето на очите

Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…

4 часа ago

Синулан: Природно решение за здравето на синусите и дихателните пътища

Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…

4 часа ago