Древен слънчев календар в Разлог предизвиква голям интерес (СНИМКИ)

Разлог е град в югозападна България. Намира се на около 8 километра от Банско, на 150 от София, и на около 250 югозападно от Стара Загора. Разположен е в котловината Разлог, чието име получава на 26 март 1925 година. Преди това градът се нарича Мехомия.

[ad id=“263680″]

За първи път името Разлог се споменава в историческите извори от 1019 година в дарствена грамота на византийския император Василий II Българоубиец.

През 1891 година Георги Стрезов пише, че броят на къщите в паланката Мехомия възлиза на 700, повечето български и по-малко помашки. Има българска църква и старо едноетажно училище с трима учители и 180 ученици. Селището е център на различни занаяти и многолюден пазар в неделя, главен за целия Разлог.

Центърът на града в миналото, както и до сега се нарича „Пазаре“. Тук са били конакът, пощата, военният клуб, джамията, турските училища, аптеката и магазините. В средата на центъра е имало часовникова кула, а около нея малки дюкянчета.

От „Пазаре“, лъчеобразно излизали махалите. С времето постепенно те са съединени с центъра с вътрешните си краища. Махалите в Разлог са: Дълга, Илицка, Кошоюва, Крапа, Вароше и Сръбо.[ad id=“225664″]

Географското положение на Разлог е между три планини – Рила, Пирин и Родопите, което благоприятства за развитието на туризма.

През града минава теснолинейката, свързваща град Септември с Добринище, която е особено атрактивна.

Една от забележителностите на Разлог е древният слънчев календар.

razlog5_resizedrazlog7_resized

Той се намира в централния парк на града. 12 мраморни морени с издялани фигури на животни са подредени в кръг.

Такъв календар е намерен от иманяри в землището на Разлог през 70-те години на миналия век. Находката представлява каменен диск с кръгообразна форма – с диаметър 10 см, двустранно покрит с нисък релеф, пробит в средата – вероятно ползван за амулет.

Разлог е горд със запазените сгради от типа разложко-чепинска къща. Повечето от тях се разположени на площад “Македония” и на улица “Възраждане”. Забележителни са Парапуновата къща, превърната в Исторически музей както и Кипрева къща. Историческият музей в Разлог е уреден в родния дом на Никола Парапунов, близо до централния площад.

Музеят е част от поредица възрожденски къщи, които са обявени за паметници на архитектурата. Сградата е модел Разложко – чепинска къща „братов” тип от края на XIX век.

В музея се съхраняват над 5 000 експоната от различни епохи.

Църква „Св. Благовещение“ е разположена в сърцето на град Разлог. Тя впечатлява с красивия си иконостас и внушителна архитектура. Това е един от най-големите и красиви църковни храмове в Неврокопската (Гоцеделчевска) епархии. Църквата с 26 -метровата камбанария е висока колкото Хрельовата кула в Рилския манастир.

В Разлог и околността има още интерсни забележителности, които си заслужава да се видят.

Едно от събитията, с които градът е известен, е новогодишният карнавал. В него участва целият град със свои представители от всяка махала. Карнавалът представлява своеобразно състезание, а в края му има символично награждаване за най-остроумни смешки и костюми. Шествието обикаля целия град, като постоянно се вие дълго хоро

Типино разложко ястие е капамата със свинско, телешко, пилешко, кървавица, суджук, кисело зеле, ориз, червено вино, различни подправки. Друго местно ястие е шуплата – тестено ястие със сирене, наподобяващо катма.

В Разлог работят по утвърждаването на града като туристическа дестинация.

razlog10_resizedrazlog3_resizedrazlog1_resizedrazlog2_resizedrazlog4_resizedrazlog8_resizedrazlog9_resizedrazlog13_resizedrazlog14_resized

Посетете го – заслужава си!


image0 (9K)