Духовата музика на старозагорската Търговска гимназия е свирила във Виена

Libka BoiadjievaВ рубриката „Стара Загора – Обич моя“ по материали от книгите на Любка Бояджиева ще се запознаете с кратката история за невероятната духова музика на Търговската гимназия, известна в цяла Стара Загора.

От времето на „Абанозовата гимназия“, в средата на 40-те години на ХХ век, е споменът на старозагорката Любка Бюяджиева, записан в книгата ѝ „Приказка за нашето време“. Тогава тя е ученичка в Търговското частно /до 9 септември/ училище. Името идвало от тогавашния директор Слави Абанозов, който бил на този пост от основаването му през 1921 година. Ето и разказът на Любка Бояджиева:
От онова време беше останала образцовата ни училищна духова музика. На една ученическа екскурзия до Виена, начело с духовата музика, ръквоодена от г-н Стойно Стойнов, нейните великолепни изпълнения били толкова впечатляващи, че виенчани, прочутите в цял свят ценители на хубавата музика, се трупали по улиците, откъдето минавали нашенците. Не можели изобщо да повярват, че тези талантливи млади музиканти са само ученици и то не от музикално училище, а от търговско. Приветствали ги възторжено, като артисти.
На митингите и манифестациите в Стара Загора винаги вземаха нашата духова музика, най-добрата в града, и я строяваха до трибуната с официалните лица. Чак след като минат всички участници, освобождаваха музикантите ни и те се връщаха в училището, възторжено приветствани. В стегнат строй всички, начело с оркестъра, цялата колона, за последната празнична церемония по изпращане на знамето в двора на гимназията. Когато наближавахме сградата от маршируващите изведнъж се отделяха няколко едри, здрави момчета от горните класове, затичваха се към директора, вдигаха го на ръце и го понасяха. Музиката през това време свиреше гръмко, в сички с цяло гърло викахме „ура“, докато директорът обявеше още там, че на другия ден няма да се учи. Празникът завършваше в училищния двор. След всички тържествени церемонии, започваше весло хоро. Свиреха ни нашите музиканти – гордостта на Търговската гимназия!


image0 (9K)