Два мраморни саркофага с погребани жители на античната Августа Траяна разкриха археолозите от старозагорския исторически музей Мария Камишева и Атанас Атанасов. В една от тях има седем скелета и гробен инвентар. Обектът е открит при подготовка на терен за магазин, на голяма верига, в района на река Бедечка. Според специалистите, гробниците са от началото до края на 3-ти век от новата ера.
Сигналът за находката е подаден от работник, от изграждащият се наблизо хипермаркет, който се е обадил на телефон 112, а от там са уведомили Община Стара Загора.
На пресконференция в Регионален исторически музей – Стара Загора днес бяха изнесени предварителните резултати от най-новото откритие.
На това място е бил източният некропол на древният град Августа Траяна , за който се знаело отпреди, но до сега не е бил разкопаван. През 1994 година Красимир Калчев открива една част от този некропол по улица „Ангел Кънчев“, обясни асистент Мария Камишева. Самият некропол вероятно маркира пътя от Августа Траяна към Анхиало.
Античният град Августа Траяна е създаден около 107 г. сл. Хр. от император Марк Улпий Траян (98 – 117 г.).
Съоръженията са изработени от цели мраморни късове с размери 2,2 х 1,5 метра. В единия от саркофазите ясно личат останките на седем черепа, само един от скелетите е цялостно запазен. В момента се очаква антрополозите да кажат каква е тяхната възраст и пол. Като инвентар в тях са намерени тока, фабула, стъклена купа, монети, бронзова кутия, стъклени мъниста от огърлица, стъклен балсамар и три костени игли за коса. Най-вероятно става въпрос за фамилни гробници. Липсват каквито и да са надписи. Археолозите очакват още находки след проучването на гробовете.
Съгласно закона за културното наследство недвижимите културни ценности са в юрисдикцията на министъра на културата, обясни директорът на музея Петър Калчев. Изпратено е писмо, за да бъде свикана комисия от инспектората на министерството, която да определи съдбата на гробните съоръжения и съответно да направи корекция на периметъра на Източния некропол на Августа Траяна. Всички строителни дейности ще бъдат извършвани под наблюдението на археолозите на Регионален исторически музей – Стара Загора, уточни той.
Това е първото археологическо откритие за 2016 година. Регионалният исторически музей очаква между 10 и 15 000 лв. за проучвателни дейности през това археологическо лято. Музеят ще кандидатства за част от отпуснатите от Министерството на културата 500 хиляди лева за археологически проучвания.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…