Резерват „Джендема“ е обявен за такъв през 1953 г. и заема площ от 4 220,2 хa. Обхваща целия водосбор на
Името му идва от турски, хората са наричали тази територия “джендем” или “ад”. В действителност това е най- непристъпната част от планината. Склоновете са стръмни до много стръмни, прорязани от безброй улеи, шеметни пропасти, почти отвесни скални откоси, зъбери, скални венци и трудно достъпни долини.
[ad id=“225664″]
В тази непристъпна крепост природата ревниво е скрила образци от естественото си великолепие. Истинското богатство тук са девствените гори. По-голямата част от тях са букови или смесени, а възрастта им е между сто и сто и петдесет години. Тук човек може да помечтае за далечните времена, когато светът е бил див, но може би по-близък и по-добър.
Една трета от територията на резервата е заета от безлесна зона, оформена под вековното влияние на пашата или превзета от впечатляващи скални венци. Високопланинските ливади все още помнят звъна на многобройните каракачански стада, огласяли планината от ранна пролет до късна есен. Варовиковите скали, белеещи се на повърхността, са приютили невероятно разнообразие от растения.
[ad id=“263680″]
Впечатлен от страшното величие на природата, човекът е нарекъл това място „джендем“, но тук всъщност е раят на едрите хищници, великолепните благородни елени и предпазливите диви кози, на грабливите птици. Често можете да видите силуета на огромна птица да се вие над скалите – скален или царски орел, застрашени и почти изчезнали в Европа видове.