България

Можем ли да разчитаме на джиесем модулите в асансьорите

Зрител пита: Безопасни ли са асансьорите?

Той е опитал да използва задължителните джиесем устройства за връзка с техниците и се оказва, че голяма част от тях не функционират, предава bTV.

В края на 2016-та изтече срокът за оборудване на всички асансьори в страната с телефони за връзка при авария. А края на 2019 г. – по-голямата част от устройствата дават вече дефекти.

Това означава, че ако заседнем, трябва по друг начин да сихнализираме – да викаме например, казва Христо Миланов.

В България има около 55 хиляди асансьора, от киото 13 хиляди – в публични сгради. Инспектират се от държания надзор.

„Останалите са в частния сектор, когато имаме сигнал, отиваме и проверяваме. Ако установим, че няма такова устройство, се пише акт. От 100 до 2 хиляди лева”, обясни инж. Хригор Къшов, гл. директор на Дирекция “Инспекция за държавен технически надзор“.

Дори при проверка, често се прилагат трикове за заобикаляне на закона за задължителни джиесем модули:

„В повечето случаи се слагат сим карти…само да се докаже, че устройството по време на годишен технически преглед работи по време на демонстрацията на инспектор и после се маха сим картата”, заяви Николай Маринков, „Българска асансьорна асоциация“.

При всички случаи, важно е ако заседнем, да не пробваме да излезем сами от асансьора, казва Емануела Фролошка. Самата тя е претърпяла инцидент.

„Асансьорът падна в шахтата. Потеглихме от 12 етаж и се озовахме в шахтата. Нямаше авариен бутон, нямаше и такива устройства, те просто не съществуваха”, обясни тя. Смята, че ако тогава е имало подобни устройство, е можело да се избегне инцидента.

В България продължава да не работи и още една от мерките за безопасност: въпреки дадените 700 хиляди лева, още няма публичен регистър на асансьорите.

Румяна Иванова

Аз мога