Стара Загора

Eксперт: „Марица-изток“ може да се превърне в европейски хъб за зелен водород

Преди дни Румяна Грозева, от името на Дигитален иновационен хъб Загоре, представи в рамките на инициативата Три морета възможността комплекс „Марица-изток“ да се превърне в европейския хъб за зелен водород.

Три морета е инициатива на 11 страни-членки на ЕС, 90% от тях са представители на Централна и Източна Европа. Все още цялата комуникация и свързаност на държавите от този регион – транспортна, дигитална, енергийна – не е на такова ниво, както в по-развитата част на Европа. Това възпрепятства икономическото и социално развитие. Инициативата Три морета има за цел това свързване да стане по-ефективно и се осъществява с подкрепата на ЕК, ЕС и САЩ, смята Грозева.

В панел „Енергетика“, Румяна Грозева говори за Стара Загора и Марица изток в присъствието на представители от високите етажи на държавни институции от България, Полша, Румъния, Германия, САЩ.

Самите те имат своята аудитория по цял свят и тяхното присъствие вече спомогна да се чуе много повече за Стара Загора и за региона ни като цяло. Комплекс „Марица-изток“ има задължително своето място в икономиката на региона и на страната ни, но той може да остане там само ако следва световните икономически и социални тенденции, коментира тя.

Площта на „Марица-изток“ е огромна – 240 кв. километра или 12 пъти площта на летище JFK, 20 пъти на Хийтроу, 60 пъти на пристанището на Шанхай. Има място и за индустриални симбиози и за зелен водород, което е във фокуса на презентацията.

Комплексът е оценен като потенциален за хъба на Европа за производство на зелен водород, заради географското си положение, слънцестоенето и възможностите за транспортиране. Съвместният научен съвет на ЕС е направил предпроектно проучване, оценки на ползи, разходи и потенциал на инвестицията, посочи Румяна Грозева.

Това е проект, който би могъл да се реализира за 10 – 12 години. Водородния хъб, също както комплексът в този му вид, привлича и много други индустрии. Ние правим енергиен клъстер, базиран на зелена енергия и в същото време индустриална симбиоза. Имаме териториите, финансирането и подготвените хора за това., каза още Румяна Грозева и даде пример с проект, който се реализира в Испания от 2019 година, но с по-малък мащаб. Първоначалната инвестиция е 2 милиарда евро, с потенциала да привлече до 100 милиарда инвестиции в следващите 7 – 8 години. Амбицията на Испания е да пусне първата част на този проект до края на 2021 година, уточни тя.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

Днес в „Моите братя и сестри“: Братята и сестрите не могат да повярват, че стават богати

Йомер и Огуджан забелязват, че Берк се интересува от Айбюке. Толга заявява на Дорук, че…

1 минута ago

7 факта за Бухово, които може би не знаете

Бухово е малък, но исторически богат град, разположен в подножието на Стара планина, част от…

9 минути ago

Тази вечер в „Предателство“: Йешим разкрива тайната на Ойлюм

Тарък разбира, че са отвели детето. Той търси Йешим в дома им, но открива, че…

12 минути ago

Днес в „Свободна да избира“: Анупама е вдъхновена от предложението на Малти

Малти поставя условие на Анупама. Трябва да замине за САЩ за три години, това я…

21 минути ago

Днес в „Наследство“: Джанан умира трагично, Зухал привлича вниманието на Недим

Джанан умира трагично, след отчаян опит да потърси сметка от неверния си любовник, губейки живота…

32 минути ago