„До края на годината и началото на следващата ще започне първото тестово стартиране на системата за електронни рецепти“, съобщи пред БНР Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Причините са най-вече технически. По думите му нормативната уредба е готова, но все още нищо не е инсталирано в софтуерите на аптеките.
Вълев даде важни обяснения за електронните рецепти, които според него на първо време ще могат да се ползват заедно с хартиените, т.е. най-вероятно ще има преходен период, в който хората ще могат да си купуват лекарства и с хартиени, и с електронни рецепти.
Преди ден д-р Виктория Чобанова, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София- област, предупреди за сериозни проблеми с бъдещите е-рецепти, които ще могат да се издават по време на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка. Тя посочи, че информацията за рецептите ще се пази в облак, но джипитата няма да имат възможност визуално да разполагат с рецептата, за да я коригират и допълват, т.е. има опасност пациентите да се разкарват напред-назад, защото аптеката няма да може да изпълни съответната рецепта.
„От момента, в който електронната рецепта стане задължителна, личните лекари няма да могат да издават рецепта на хартиен носител. Единствената възможност да получим нещо на хартия ще бъде при липса на връзка с националната система“, заяви тя пред БНР, цитирана от „Сега“.
„Единствената разлика при електронните рецепти ще бъде мястото им на съхранение – във виртуално устройство. Въпрос на настройка на системата е дали лекарят ще може да коригира вече издадена рецепта и дали няма да е по-правилно да издаде нова“, коментира Антон Вълев по повод въпросните съмнения.
Той посочи и как точно ще работи системата: лекарят ще изписва рецепта, която се качва във виртуалното досие на пациента. След това пациентът, или негов близък, ще правят идентификация, с която фармацевтът ще влиза в досието на пациента. „Фармацевтът на гишето да може да вижда всички останали терапии, давани досега на пациента, за да може да съобрази дали новото изписано лекарство е адекватно – за това фармацевтите настояват отдавна“, коментира Вълев, допълвайки, че лекарят избира терапията, но навсякъде по света вторият човек, който одобрява терапията, е магистър-фармацевтът. „Ако лекарят е изписал повече лекарства и фармацевтът намали някои, в електронната система лекарят ще може да го види. В текущия момент, ако фармацевтът намали лекарство по хартиената рецепта, лекарят нищо не вижда“, посочи той.
По думите му електронизацията в един момент ще покаже кой лекар какво изписва и дали има залитане към продуктите на определена фирма. Той даде пример с гръцкия модел, при който независимо с какво търговско име лекарят е изписал лекарството в електронната система, автоматично рецептата се генерира с международно непатентно наименование. Така избор на търговски имена от страна на лекаря няма, освен ако той не влезе в специфична процедура да се мотивира защо предписва конкретно търговско име на лекарство. Тъй като посочването на конкретно търговско име в ЕС се счита за корупционна практика, фармацевтите предлагат системата автоматично да подава лекарството в международно непатентно наименование, за да има възможност да се предложи по-евтин вариант на пациента.
„Личната здравна информация е с много висок коефициент на чувствителност. От такава информация се интересуват застрахователи и работодатели например, което е встрани от нормалната етика. Така че сигурността тук е голям казус“, посочи още председателят на Националната аптечна камара. Според него това, че може потенциално да се получи срив, не означава, че трябва да се плашим от новата система.
Припомняме, че бавното тръгване на е-рецептите е в резултат на дългогодишните саги около Националната здравноинформационна система. След дълги съдебни битки изграждането й бе прехвърлено на „Информационно обслужване“, които, според експерти, няма да могат да се справят до края на годината със свързването на централния сървър с всички производители на лекарски и аптечен софтуер. И това на фона на готова вече система за е-рецепта, разработена например от фирмата „Ей Ес Ес“, работеща от 6 месеца и покриваща 90% от рецептите на НЗОК, която обаче държавата не желае да ползва.
ВЪПРОСИ
Все обаче остават доста неизяснени въпроси около е-рецептите. „Как ще се издава електронна рецепта при домашно посещение и когато ви изписват от болница, как ще се коригират грешки?“, пита д-р Чобанова. Според нея електронните рецепти ще увеличат и възможността за грешка в аптеките, а в същото време санкциите за неправилно издадени рецепти продължават да действат – 50 до 100 лв. на грешка. „Не можем да направим компютърна игра като запазим хартиеното зарче. Трябва да направим и зарчето електронно. Същото правим и тук – някаква смесица между правилата за хартиените рецепти и електронния начин на подаване“, коментира още д-р Чобанова.
НЕДОСТИГ
„Има голямо наваксване на изчезналите преди време медикаменти от аптеките. Към текущия момент антибиотиците са възстановени като количества, с антикоагулантите продължава да има проблем. Изчезват обаче други лекарства. Не е престанала и практиката лични лекари да изписват по няколко опаковки антибиотик“, съобщи още Антон Вълев, давайки за пример бели рецепти, на които на един пациент се изписват по 15 лекарства.
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…