Една разходка до Мангалия

Отиваме към съседна Румъния в един пристанищен град наречен Мангалия, окръг Костанца.  Построен е върху  древната гръцка колония Калатис.  Името датира от древногръцката дума „Pangalia“ и означава «най-красивата“.

[ad id=“225664″]

Към 2003 г. Мангалия е имала около 41 000 жители (сред които 3000 мюсюлмани – турци и татари). До 1940 година градът има многобройно българско население. Има излаз на Черно море. Площта му е 62,26кв.км. На 120 км северно от Варна – морската столица на България. Има дълга плажна ивица, покрита с фин пясък. Разполага с многобройни минерални извори – сулфатни, мезотермални, познати от древни времена.

В последните години Мангалия е известен като мястото, в което се организира фестивала Калатис. Той е най–големият музикален и културен фестивал в Румъния, и се организира в периода 8 – 15 август.

[ad id=“263680″]

Туристическите атракции на Мангалия включват скитска гробница, открита през 1959г. В нея са намерени фрагменти от папирус на гръцки – първият подобен документ в Румъния. Останките от цитаделата Калатис, датираща от VI в.пр.Хр. и гробниците в нея, датиращи от IV – II в.пр.Хр. Джамията Мангалия построена през XVI век. Археологическият музей на града има богатата колекция от амфори и скулптури от елинската епоха, фрагменти от каменни саркофази и др.

Един от побратимените му градове е Генерал Тошево, България.

На около 7 км от Мангалия курортите са именувани с божествени имена – Юпитер, Сатурн, Олимп и Аврора.

 

Мая Матева