България по всяка вероятност ще трябва да затвори голяма част от топлоелектрическите си централи, за да посрещне критериите за намаляване на вредните емисии, заложени в Договора от Париж, към който се присъедини и България през 2015 г.
Вследствие на това ще пострада сериозно и въгледобивната промишленост, обясни за БНТ вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов. Статистиката показва, че 1000 българи годишно умират от мръсния въздух. Според синдикатите държавата би трябвало да изготви план с мерки за пренасочване и прекавалификация на хората, които може да загубят работата си.
– Може ли да се каже колко хора, заети в енергетиката, биха загубили работните си места вследствие на тези промени?
Д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ: – Да, разбира се, ако от днес аз утре се случи това, това биха били 25 000 души, което е едно голямо число от пазара на труда. И затова не може да си представим, че това ще стане еднократно, в един момент. Със сигурност ще има мерки във всички направления и хората трябва да са спокойни, че това няма да се случи еднократно. Второ, естествено е, че ние, след като имаме въглища за 70 години, и след като те представляват една-четвърт от енергийния ни микс, ние не можем да приемем резки действия в следващите 15-20 години, това нещо ще бъде явно постепенно решавано.
[ad id=“105227″]
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…