ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 13, 1990 г.
ЕТИКА В… „МЪТНА ВОДА”
По повод изнесените във в. „Септември” материали под заглавие „Хонорар със съдебно решение” и „Творчество, което носи болка”, публикувани в бр. 51 от 22.12.1989 г., пишем това писмо.
Възмутени, желаем да изнесем някои факти с цел да се получи вярна картина по „случая Ив. Тонев” и за кой ли път да докажем, че когато човек мине през мътната локва тихо и кротко, може да не се измокри, но винаги след плясъка на водата ще окаля себе, а може и други.
И така, в материала съгласувано с Иван Тонев се подчертава, че „през 80-те години” идва модното тогава електронно модулно управление, разработка на ИМХВП и понеже електрониката тогава няма особени постижения, „точно” тогава на Иван Тонев му „хрумва” идеята да разработи и вариант на табло с релейно-контактно управление с възможност за вграждане на електронен блок. Завежда рационализаторски предложения № 23 и 25 през 1983 г., които не са приети от ТИС при МЗ „Червено знаме” и са с отрицателна рецензия от ИМХВП. Трябва веднага да отбележим, че години преди още да се започне да се разработва типовият ред на машините, видно от документите при ИМХВП, са поставени въпросите – условия за унифицирани детайли и преминаване в модулни системи в автоматиката 1978-1979 г. Никой от ел. конструкторите при секциите не подава рационализаторски предложения от подобен род, тъй като това е тяхно пряко служебно задължение, по което работят и за което им се плаща.
В този момент всички натоварващи и разтоварващи машини се произвеждат с релейно-контактно управление и на база закупените лицензи от ФРГ и в последствие рационализирани. За страната и за износ ел. таблата се изработват прегледно и достъпно на монтажна скара с български контактори и релета и струват 2 500 лв. По този повод твърдим, че до ден днешен в НРБ, СССР и чрез ГДР в други страни се работят и не сме съгласни, че този технически проблем не е решен и няма износ. Двуколонните палетизатори и депалетизатори, разработени по образец, са също с релейно-контактно управление, чийто конструктор е въпросният Иван Тонев, и също имаха износ, дори още пред 1980-а година. Следващата модификация палетизатори, и депалетизатори – едноколонни, – предмет на рационализациите, а не натоварващи и разтоварващи машини, както е цитирано във вестника, имат абсолютно един и същ принцип на управление с двуколонните, като твърдим за еднаквост до 99,9… С цел по-голяма диагностика и ремонтопригодност, както и за поставяне началото на ПРИЛОЖЕНИЕ на електрониката в управлението на по-сложните машини в ХВП се разработва на електронно-модулен принцип. Таблата ПРЕДПОЛАГАТ и възможност за вграждане и на релейно-контактен модул. Интересно, че видът на управленията в цитираните „рационализаторски предложения” е същият. Кое първично обаче? Веднага може да се провери. Разработката е от преди 80-те години, а и още се използва в някои наши заводи, където може да се види. И още, кое е рационализация: да се разместят контактните елементи на съществуващо управление в един шкаф или да се приложи електрониката.
Новото поколение натоварващи и разтоварващи – двустранни, разработени също по образец, са първоначално с управление на релейно-контактен принцип – 82 г. Ото 1982/1983 г. се започва и вариант на управление на база микропроцесорна техника. При едностранните натоварващи и разтоварващи разработката на управленията се води паралелно и на двата принципа – 84 г. Програмните микропроцесорни управления се разработват на модулен принцип във вида, отработен през 1981/1982 г. на комбинирания палетизатор, който стана ОСНОВА за всички следващи управления, независимо от използваната електроелементна база (релейна и електронна), така че цитираното в рационализаторските предложения на същия автор от 1986 г. за съществуващо положение е невярно. В уверение на това могат да се сравнят първите произведени машини, намиращи се в ЗБН – Варна и ПЗ „Загорка”, с днешното производство.
Няма да е излишно да споменем и за пазарната конюнктура, което във всички случаи определя производството, а не съответни рационализации. В подкрепа на казаното сродна наша фирма във ФРГ произвежда машините си изцяло с програмни управления за ФРГ и западните страни, но за Китай, СССР и арабските страни, дори за България, машините им са с релейно-контактно управление. Нещо повече, независимо от по-големите претенции за надеждност на управленията на фирма „Пепси-кола” в последната ни съвместна доставка за голям град в КНР – Шанхай, тази техническа политика се запази.
И така, след всичко казано, а също и от написаното в заявките, се питаме: кое е предмет на неговите рационализации? Ако е в релейно-контактния принцип, вече са даде светлина за несъстоятелност, а е и смешно. Ако е в модулния принцип, той СЪЩЕСТВУВА ПРЕДИ ЗАЯВКИТЕ. Или пък ако е само в оформлението на релейния модул в последния му вид и модулното изграждане на електрическата инсталация – то това не е идея за рационализатора, което и той самият не може да оспори. Тук в интерес на истината трябва да кажем, че що се отнася до реализацията, функционалността и внедряването на релейно-контактните управления в сегашния им вид, особено голям дял от работния колектив има конструкторът, а не майсторът-специалист Иван Тонев. И понеже става въпрос за рационализаторско движение, дали не е необходимо да направим опит за ревизия, или по-точно да подхвърлим на съмнение ролята на това движение в технически прогрес? Дали то не компенсира несъвършенствата в системата за оценка и заплащане на труда? Защото в съвестната трудова дейност за добра работа и рационални технически решения и да има кой да оценя, няма кой или как да плаща. Става така, че едно се върши, друго се говори и доказва, и може би е лесно, защото и държавни, и обществени институции помагат, стига планът им да се „преизпълнява” и те да съществуват. Така отколе е било и е, хитрият и находчив „техничар” денонощно мисли за рационализирането на „всичко”, което скромният технически свят пък денонощно твори и създава. От друга страна пък, всеизвестен и непрестанно коментиран е парадоксът – творецът в нашите условия да получава по писани „канони”, по-малко от изпълнителя и още: последният да има право да рационализира срещу заплащане, а за пълния това да е служебно задължение. Често е и така, че първият се води като втори и използва и двете облаги – както е и в нашия случай с Ив. Тонев.
Доколкото имаме възможност да се запознаем с деловата част по случая, считаме, че има и нередност в документацията при разглеждане и утвърждаване на рационализаторските предложения, както и при изчисляване на икономическия ефект. Последното твърдение базираме на това, че сравненията се извършват с микропроцесорните управления, а не със съществуващите рел. контактни табла, което е АБСОЛЮТНО НЕПРАВИЛНО. Защо?
1.  Първични са релейно-контактните управления.
2. Микропроцесорните управления са също модернизация или, понеже ни е изгодно, това са рационализации без заявки.
3. двете са почти несравними, или ако има кой да ги сравни законно, ние предлагаме подобна рационализация – тролейбусите да бъдат заменени с файтони за „сигурност на транспорта”.
Накрая нека споменем и това, че не завиждаме за левовете, които може и да са малко за свършената работа. Не е въпросът и в това, че някои са ощетени, понеже са свършили не по-малко, а може би и по-престижна работа. Всъщност става дума да етика и морал, но могат ли те да се открият в мътна вода? И докога някои ще я мътят, за да се изкарват герои!?
Пано ИВАНОВ
ръководител на ел. монтажна бригада в МЗ „Червено знаме”
инж. Стоян ЖИЛОВ
ръководител на електронна секция в ИМХВП – Стара Загора

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева

Recent Posts

90-годишен си „купил“ в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева

90-годишен си "купил" в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева, съобщиха за ЗАРАТА…

58 секунди ago

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…

10 минути ago

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…

15 минути ago