Categories: Здраве

Ето какви страшни промени стават в организма, когато ядем сладки неща

[ad id=“263680″]

Коварството на сладките неща е, че когато започнем да ги ядем, е много трудно да се спазва някаква мярка. Захарта води до зависимост и може „да ни докара“ захарен диабет. Мозъкът отговаря на захарта като на наркотик, коментират експерти.

Трудно е да се повярва това, но ефектът на захарта върху човешкия мозък много прилича на ефекта от кокаина. Както и този опасен наркотик, захарта способства за отделянето на голямо количество допамин и серотонин – „хормоните на щастието“. Така възниква зависимост и нараства желанието да се яде още и още сладко.

В „играта“ се включва и панкреасът

Веднага след постъпването на глюкоза в кръвта, организмът подава сигнали на панкреаса, в който се произвежда инсулин. Този хормон е като ключ за клетките на организма. Той се свързва с рецепторите по повърхността на клетките, което им позволява да поглъщат глюкозата. Веднага след като инсулинът си свърши работата, нивото на захарта в кръвта започва рязко да пада и отново може да ви се прииска сладко.

[ad id=“225664″]

Захарта предизвиква умора и силна жажда

Резкият ръст на нивото на захарта в кръвта влияе на настроението и работоспособността. 20-40 минути след употребата на захар вече може да се почувства умора и спад на силите. Усилва се и жаждата. Това е така защото излъшъците от захар в кръвта се изхвърлят от организма чрез урината. При това всяка молекула глюкоза се свързва с няколко молекули вода и се получава обезводняване.

Започвате да напълнявате

Ако веднъж сте се закачили на „захарната въдица“ и нямате сили да се откачите от нея, то не след дълго ще забележите, че започвате да трупате килограми. Сладките неща са много калорични. Един черен шоколад съдържа цели 600 калории! Простите захари бързо се усвояват от организма и се превръщат в мазнини. Увлечението по сладките неща освен това усилва чувството на глад и създава още един мощен фактор за затлъстяване. Както е известно, част от глюкозата в кръвта се отлага в черния дроб под формата на глюкоген. Но черният дроб може да складира само една неголяма част от глюкозата. Излишъкът на захар в кръвта се включва в другите биохимични процеси и се превръща в мазнини, които се натрупват в различните органи.

Източник: БЛИЦ

Пламен Пенчев

Share
Published by
Пламен Пенчев

Recent Posts

Мъж оцеля по чудо в смачканата си от дърво кола: Живея втори живот

Дървото се и стоварило върху автомобила край Чешнегирово...

13 минути ago

Пеевски: ЕС е силен, защото е единен

Евроатлантизмът няма и не може да има алтернатива, написа председателят на ДПС...

16 минути ago

За четвърти път Стара Загора се превръща в университетска столица на спорта

За четвърти път Стара Загора се превръща в университетска столица на спорта, съобщиха за ЗАРАТА…

41 минути ago

Отрова от приятели. Кои са новите имена от ГРУ, замесени в покушението срещу Емилиян Гебрев

Има басейн, на три етажа е, отпред е морето на Халкидики. Изглежда като рай, но…

54 минути ago

Деветото издание на Beerфеста в Стара Загора и тази година изненадва с богата музикална програма

Деветото издание на Beerфеста в Стара Загора и тази година изненадва с богата музикална програма,…

един час ago

Община Стара Загора ще отбележи Деня на Европа

Община Стара Загора ще отбележи Деня на Европа, съобщиха за ЗАРАТА В партньорството с „Европа…

един час ago
image0 (9K)