Световни новини

Facebook пуска приложение за деца

Най-голямата в света социална мрежа Facebook Inc представи засега само в САЩ за първи път услуга, специално насочена към деца.

[ad id=“225664″]

Акаунтите в Messenger Kids могат да бъдат създавани само от родителите и те трябва да добавят всеки отделен нов контакт, обяви Facebook в понеделник. Самата услуга е насочена към деца на възраст между 6 и 13 години.

Facebook обикновено изисква потребителите му да са на възраст над 13 години, но новото приложение очевидно е шанс да се постигне бранд лоялност и от потребители под тази възраст във време, в което конкуренцията от страната на тийнейджъри, ползващи други услуги, като Snapchat, расте, коментира Ройтерс, цитиран от Investor.BG.

В приложението няма да се пускат реклами, а данните на потребителите няма да се обработват с рекламни цели, заяви компанията от Менло Парк.

[ad id=“263680″]

Според американските закони за защита на децата онлайн услуги като Facebook не могат да предлагат на потребители на възраст под 13 години стандартната си версия без специални механизми за контрол. В практиката обаче е доказано, че много малки деца успяват да заобиколят забраната, като въведат погрешни дати за раждане и по този начин се излагат на различни опасности. Самата Facebook цитира анкета, според която 80 на сто от децата на възраст между 8 и 13 години биха започнали да ползват социални мрежи.

Онлайн услугите, които рискуват да си навлекат сериозни проблеми от страна на Федералната търговска комисия (FTC) в САЩ, ако не защитават малолетните на своите платформи, усилено разработват специални правила и услуги за тях. Но това не решава всички проблеми. Така например видеоплатформата YouTube на Google наскоро установи, че услугата ѝ за деца съдържа не само детско съдържание.

В Messenger Kids Facebook налага различни предпазни мерки. Така например само родителите трябва да се идентифицират с паролата си за Facebook, за да създадат акаунт за децата си. Ако деца искат да се добавят взаимно като контакти, това трябва да бъде одобрено от родителите и от двете страни, заяви продуктовият мениджър Лорън Чен. Децата не могат да трият нищо в Messenger Kids, същевременно обаче родителите нямат достъп до съдържанието на разговорите в своите собствени устройства.

[ad id=“225664″]

Засега няма механизъм за прехвърляне на данните във версията за възрастни на Messenger при достигане на възраст от 13 години, а според Facebook от автоматично копиране няма смисъл, казва Чен.

Вече има редица други приложения, които децата могат да използват с родителско съгласие, а децата могат да комуникират помежду си чрез текстови съобщения на мобилни телефони. Facebook пояснява, че според редица изследвания малките деца вече използват технологиите регулярно, но чрез приложения, пригодени за тийнейджъри и възрастни, които предизвикват безпокойство сред родителите, че децата им могат да комуникират с непознати.

„Налице е наистина празно пространство на пазара за приложения за съобщения за деца, които да дават контрол и на родителите“, заяви говорителката на Facebook Лорън Свенсон. „Ще видим как децата ще го използват и това ще ни позволи да добавяме актуализации в бъдещи версии, ако е необходимо“, пояснява тя.

Пускането на приложението в понеделник се приема като тест, тъй като досега е налице само в САЩ и само за операционната система iOS на Apple. Приложението е било разработвано в продължение на 18 месеца, казва Свенсон.

Facebook обяви, че се е консултирала с 1200 родители както и със специалисти по онлайн сигурност и развитие на детето, включително от Националната асоциация за родители и учители, Центъра за емоционално разузнаване в Йейл, Центъра за медии и детско здраве и др.
Източник:dunavmost.com

 

Румяна Иванова

Аз мога

Share
Published by
Румяна Иванова