Полезни съвети

Фалшиви сайтове за пазаруване – как да ги разпознаем?

Измамните схеми в онлайн пазаруването набират голяма скорост. Измамниците се опитват да се възползват от пазаруването в Интернет пред периода на пандемията, информира Ройтерс, на която се позова БТА.

Това може да са стилно изглеждащи сайтове, които продават различни устройства, играчки, почистващи препарати и всичко друго, които се търсят. За да ви примамят към сайтовете, измамниците плащат за реклама във Facebook, Google и други платформи.

Федералната комисия по търговия на САЩ съобщава за рекорден брой оплаквания от хора, загубили пари заради онлайн измами през април и май. Потребителите са заблуждавани да плащат най-вече за защитни маски, дезинфекциращи кърпички и други стоки, свързани с пандемията, които никога не са получили.

Ройтерс предлага няколко съвета, които да помогнат при подобни измами.

Проучете сайта

Ако сте на сайт, който никога преди не сте използвали, направете проучване в Интернет с името на компанията и думите „измама“ (scam) и „отзив“ (review). Проверете страниците на сайта в социалните медии за оплаквания от клиенти. Пробвайте и инструмента Скам трекер (Scam Tracker) на Бюрото за по-добър бизнес (Better Business Bureau), който ви дава възможност да търсите името на компаниите и да прочетете евентуалните оплаквания, подадени срещу тях. Друго, което можете да направите, е да прочетете секцията „За нас“ на съответния сайт. Погрешно изписване на думи или изречения, които нямат смисъл, би трябвало да задействат алармата ви.

Бъдете внимателни с онлайн рекламите

Бъдете още по-внимателни за сайтове, които сте намерили чрез реклами в социалните медии – обичаен начин да бъдете примамени. Понякога рекламите са свързани с продукти, които сте търсили онлайн. Например, ако сте търсили определена играчка, измамниците могат да купят реклами, които да ви покажат на сайта им във Фейсбук със снимка на играчката, която искате да купите.

Бъдете подозрителни към стоки, които се намират трудно

Друг начин за подмамване е чрез сайтове, които твърдят, че имат стоки на склад, изчерпани почти навсякъде другаде. Миналия месец например Федералната комисия по търговия спря 25 сайта, продавали дезинфекциращи кърпички с марките Клорокс (Clorox) и Лизол (Lysol), които така и не са стигнали до купувачите. Измамници действат по същия начин по празниците, твърдейки, че разполагат с конзоли за видео игри или играчки, които трудно се намират.

Не се подмамвайте по ниската цена

Измамниците предлагат по-ниски цени за желани продукти, знаейки, че купувачите трудно ще им устоят.

Румяна Иванова

Аз мога