„Днес и утре ще бъде ужасно студено, ще бъде типична зима. Това не означава, че зимата се завръща. Обикновено тези заглавия са приоритет на журналистите, които обичат да доукрасяват нещата“, каза проф. Рачев. По думите му ще има ледени дни и ще бъде много студено.
„Особено днес сутрешните температури на много места са от порядъка на минус 6, минус 8, минус 10 градуса. Утре в неделя в някои изолирани места могат да бъдат и по-ниски. Това не означава, че зимата е дошла, защото още утре в неделя следобедните часове температурите значително ще се повишат. Те ще станат положителни и до към четвъртък ни очаква едно нормално време за края на февруари, дори малко по-топло от нормалното“, допълни още климатологът.
Проф. Георги Рачев обърна внимание, че февруари и март са месеци на контрастите. Климатологът даде пример с 1 март миналата година.
„На 1 март „загинахме“ от студ. Тогава почти в цяла България бяха отбелязани приблизително рекордни отрицателни температури. Т.е. на 1 март в София беше – минус 17 градуса, в Кнежа – минус 25 градуса. Веднага в противовес – хората дали си спомнят 30 март миналата година? Не 100 години назад, когато в България температурите бяха плюс 22 и стигнаха до 24 градуса в Русе, във Велико Търново“, обясни още проф. Рачев.
Пролетта е нетърпелива – климатично тя настъпва на 1 март и ще започне с топло време, коментира климатологът.
Той обясни, че преди седмица е свършила зимата и допълни, че астрономическата пролет ще бъде на 20 март, точно в 23.58 ч.
„Денят и нощта ще бъдат еднакви по продължителност почти навсякъде по земята. Слънцето се завръща от юг и ще става все по-топличко и по-топличко. Което не значи, че няма да има през март сняг и отрицателни температури. Баба Марта като февруари е известна със своя нрав да бъде топло и студено“, каза климатологът. Той уточни, че пролетта ще бъде нормална по отношение на температурите.
„Март месец се очертава малко по-топъл. Това означава 0, 5 до 1 градус по-топъл от нормалното климатично, което е осреднено за 30-годишен период“, обясни проф. Рачев. Той прогнозира, че средната мартенска температура ще бъде между 4 и 8 градуса. Според него в третия месец от годината се очакват нормални валежи. „Валежите през март в ниското са около 50-60 л/кв. м и по-високо в планините вече над 2000 м, достига до 100 л/кв. м.“, прогнозира проф. Георги Рачев.
„Другата прогноза на големите световни метеоцентрове е, че май месец ще бъде с малко по-малко валежи от нормалното“, допълни климатологът по отношение на пролетта.
През май и юни е абсолютният максимум на бурите и градушките в България, отбеляза проф. Рачев.
„Климатично от април месец особено към май, бурите и градушките рязко нарастват. Май месец заедно с юни месец е абсолютният максимум на бурите и респективно градушките в България. Не искам да се връщам 110 години назад по времето на Яворов, който има една прекрасна поема „Градушка“, която показва, че това явление е било познато в България много от отдавна и от него хората много са се плашили“, обясни проф. Рачев.
Той обърна внимание, че по това време хората вече са изкарали разсада на полето, засели са го, започнало е да никне всичко онова, за което са положили много труд.
„И изведнъж идва онзи „черен, космат облак“, както го е казал поетът и след него не остава нищо“, каза още климатологът. По думите му градушките могат да се прогнозират обикновено три дни по-рано и най-често от днес за утре.
„Много сложни са взаимните връзки, за да може някой отсега да ви каже дали ще бъде повече или по-малко. Нищо изключително няма в това май месец да има градушки. Напротив това е върхът на сезона на градушките“, допълни още той.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…