Гимназията по ветеринарна медицина в Стара Загора пази искрицата на познанието вече 66 години

1 300 000 лева ще получи ПГВМ „Иван П. Павлов“- Стара Загора по оперативна програма „Региони в растеж” за цялостен ремонт на сградата, саниране, смяна на дограмата, нова ВиК, отоплителна и ЕЛ инсталация и ремонт на общежитието.

Прoфесионалната гимназия по ветеринарна медицина „Иван П. Павлов“ в Стара Загора има традиции в образованието повече от 66 години.

Летописната книга на училището пази спомени от 1949 година, когато по искане на обществеността е създадена Държавната мъжка земеделска гимназия. Първата учебна година започва с 80 ученици от цялата страна по специалността „Земеустройство“. Отначало учениците са използвали сградата на основно училище „Кирил Христов“. През 1955 година Министерството на земеделието построява нова сграда в село Кольо Ганчево – на 3 км от града, понастоящем квартал на Стара Загора.

Днес в професионалната гимназия се съчетават два вида обучение – общообразователно и професионално. От 2005 година директор е д-р Камен Ябълкаров. Преподава на учениците по специалните предмети. Дълги години е бил заместник-директор на училището. Започва кариерата си като ветеринарен лекар, първо по разпределение в Разградски окръг, по-късно в Старозагорско.

 

Г-н Ябълкаров, какво предлага ПГВМ „Иван П. Павлов“ на учениците?

– Гимназията предлага на учениците качествено обучение и отлични преподаватели. През учебната 2015/2016 година при нас учат 600 младежи. Професионалните паралелки в гимназията са три:

– професия „Ветеринарен техник“, специалност „Ветеринарен техник“

– професия „Ветеринарен лаборант“, специалност „Ветеринарен лаборант“

– професия „Техник – технолог по качеството на храни и напитки“, специалност „Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки

Кандидатства се след 7-ми с оценките от националното външно оценяване, по български език и литература и математика, а балообразуващите предмети са биология и химия. След 8-ми клас се кандидатства с оценките от свидетелството за основно образование.

С очакван интерес се търсят специалностите „Ветеринарен техник“ и „Ветеринарен лаборант“. Специалността „Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки“ е една от новите атрактивни специалности. Ние бяхме първите, които започнахме да обучаваме ученици по нея. Можем да се похвалим, че сме най-предпочитаната професионална гимназия в областта на ветеринарната медицина и хранителни технологии.

Само ученици от Стара Загора ли кандидатстват при вас?

– Тук кандидатстват младежи от 21 области на България. Идват деца не само от нашия регион и Южна България, но и от Видин, Лом, Монтана, Русе, Варна и други.

Това, което ги води тук, е обичта към животните. Имат желание да работят в сферата на здравеопазването и ветеринарната медицина. Повечето от нашите ученици продължават по този път. Стават ветеринарни или хуманни лекари – зъболекари, фармацевти, лаборанти.

Имаме ученици, които са деца и/или внуци на наши бивши възпитаници. Допълнителна мотивация за децата е, когато семейството се занимава със земеделие, растениевъдство, търговия и животновъдство. Родителите им ги ориентират кариерно и ги подготвят за семейния бизнес.

Трудно ли се ръководи такова голямо училище, което разполага със собствено стопанство и клиники?

– Базата ни е много голяма. В учебното стопанство се отглеждат 10 крави, 40 овце, 4 свине майки, зайци, кокошки и други.

Винаги сме били държавно училище, финансирано от Министерството на земеделието и храните. По силата на новия „Закон за предучилищното и училищно образование”, от 1 август се предвижда промяна, с която ще станем общинско училище. Решението за това ще бъде взето след гласуването на Общински съвет – Стара Загора.

През 2014/2015 година спечелихме няколко национални проекта на стойност над 100 000 лева. Със средствата модернизирахме клиниките и хирургична зала, в които се обучават ветеринарните техници и лаборанти.

Беше закупено ново съвременно оборудване, с каквото дори ветеринарните клиники в Стара Загора не разполагат. Имаме апарат за диагностика на кръвни проби (хематологичен анализатор), електро скалпел, ултразвуков скалер за почистване на зъбен камък, ехограф, ЕКГ и други.

По новата оперативна програма „Региони в растеж” нашето училище ще получи 1 300 000 лева за подобряване на материалната база. Бенефициент ще бъде община Стара Загора. Обновяването на основния учебен корпус включва цялостен ремонт на сградата, саниране, смяна на дограмата, нова ВиК , отоплителна и ЕЛ инсталация. Предвижда се ремонт и на общежитието, в което живеят около 250 деца.

Как протичат часовете по практика? 

– Практическите занятия се водят от д-р Иван Вълчев, д-р Борислав Драганов (специалист „Изкуствено осеменяване“), д-р Йорданка Хитова (специалист „Вътрешни и инфекциозни болести“) и д-р Георги Георгиев. Горди сме, че д-р Хитова, д-р Иван Вълчев и д-р Георгиев са бивши възпитаници на професионалната гимназия.

В залата по хирургия влизат ученици от 11 и 12 клас. Най-интересни за тях са часовете, когато има пациент. Проследяват бременност при животните с ехограф, извършват манипулации или вземат участие при извършване на хирургични интервенции.

Преди няколко дни направиха аутопсия на внезапно починал домашен любимец. Установи се, че животното е било болно от дирофилариоза – паразитно заболяване, което води до запушване на сърцето. Такъв случай рядко имат възможност да наблюдават дори студентите”, споделя д-р Йорданка Хитова.

Организирате ли учебни практики в чужбина? 

– През годините сме участвали по всички европейски програми за обучение на ученици извън България – по „Леонардо да Винчи”, „Коменски” и сега по „Еразъм+”. Подготвяме и печелим проекти.

Нашите учители повишават професионалната си квалификация в чужбина, а учениците отиват на производствена практика. Тази година, през месеците юни-юли, 22 ученици от гимназията ще заминат за Холандия. Правим конкурс, на който те показват знания си по специалността и по английски език. Ще изпратим младежите с най-добри резултати. Обучението  продължава един месец и е напълно безплатно за учениците.

Имате ли партньори в Стара Загора? 

– Разбира се. По проект „УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ“” учениците бяха на практика в старозагорски предприятия. Хубавото беше, че за трите месеца, през които трупаха опит, те получиха и трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата. Наши партньори са птицекланици, маслодобивни заводи, фуражни заводи, свинеферми, кравеферми и земеделски производители в Старозагорско.

Участват ли вашите ученици в извънкласни дейности?

– Да, трябва да се отбележи, че наред с професионалното обучение в гимназията учениците участват в различни общински и национални инициативи. Сформиран е клуб „Дебати“, чрез който се доказва, че нашите ученици със своята искреност, чистосърдечност и толерантност се превръщат във винаги желана част от всяко общинско или младежко събитие.

Ученик от 11 клас взе участие във второто издание на кариерния форум „Професиите на бъдещето“ в София, Тех Парк, организиран от Junior Achievement Bulgaria. Фокус на събитието бяха професиите в технологиите и какво кариерно бъдеще чертаят те за младите хора у нас в идните години.

Какво ще пожелаете на учениците и учителите на ПГВМ „Иван П. Павлов“?

– На учениците пожелавам да бъдат все така мотивирани и амбициозни. Да постигат целите, които са си поставили. На колегите си пожелавам да продължават да пазят искрицата на познанието и да я предават с лекота на учениците!

Arhiv

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

35 минути ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

един час ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

2 часа ago