Годна ли е водата за пиене в кв“Трите чучура“ и защо кварталът се казва така

Квартал „Трите чучура“ или „ТритА чучура“, както казват част от старозагорци е квартал в западната част на гр. Стара Загора. Кварталът е разделен на три части: „Три чучура север“, „Три чучура център“ и „Три чучура – юг. Името му произлиза от чешмата с три чучура, намираща се на негова територия. И с това се изчерпва информацията за този квартал в Уикипедията. Всъщност той възниква в края на седемдесетте години на миналия век във вихъра на социализма, когато мало и голямо се беше юрнало от селата да става гражданин.

[ad id=“225664″]

Партията-майка реши да отговори на „все по-нарастващите потребности на населението“ и започна ударно да строи панелени кутийки. Разбира се добрата традиция за правите улици беше изоставена. Днес улиците на квартала представляват една сложна плетеница от имена и цифри, че дори и най-опитните таксисти трудно се оправят. Но тогава партийните повели бяха нищо да не напомня за капитализма, а правите улици на Стара Загора са рожба на един буржоазно-демократичен строй. Но темата е за името на квартала. То произлиза от една чешма с три чучура, от която старозагорци до скоро си пълнеха вода с бидони и туби или шишета-кой каквото има. Сега там стои табела, че водата „не е“ или че „е“ годна за пиене. Трудно е да се каже, защото е счупена.

Така или иначе чешмата я има и малцина знаят, че тя е емблематична, защото през Освободителната война, след прекъсването на водопровода, заради опожаряването на града, тя е била единствената чешма с годна за пиене вода. Само от там са утолявали жаждата си изтощените от войната жители на града и неговите защитници.
Тази история за чешмата с трите чучура е разказана на времето от един от първите заселници в квартала, който пък я чул от неговия баща, а на него му я разказал баща му – оцелял опълченец.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.