„Бяха взети проби от течни горива – автомобилен бензин, гориво за дизелови двигатели, както и гориво за извънпътна техника и трактори. Най-честите отклонения за качество е при горивото за дизелови двигатели – пламна температура, а при автомобилния бензин – дестилационните характеристики“, заяви Иванова.
Горивата в България са качествени, но се появяват и отклонения, които могат да се проявят при неправилно съхранение и транспорт. 4.3% са потвърдените проби за некачествено гориво, каза Димка Иванова.
Инж. Георги Илиев коментира последствията за автомобилите от некачественото гориво – липсва регламент за реалното съдържание на пропан-бутана. Съдържанието на пропан към бутан трябва да бъде 40/60 принципно, в България се ползва 60/40, което води до масови оплаквания през зимния период. Има и голямо съдържание на сяра в пропан-бутана, което е пагубно за инжекторите.
През декември са иззети около 14 000 литра гориво, които са в несъответствие към изискванията по качество. Експертите съветват да се пазят касовите бележки от последното зареждане, за да можем да търсим обезщетение от търговеца.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…