Някога тези земи са били център на територията на Одриската държава. Те са част от триъгълника, образуван от най-известните Одриски градове – Филипополис (на запад), Севтополис (на север), и хипотетично Берое – на изток. Древното селище се намира на 2 км северно от римската пътна станция Циле (сега с. Черна гора) и на 3 км североизточно от пътната станция Ранилум (сега Оризово). През римската епоха изворът е бил обграден от всички страни със солидна стена.
[ad id=“225664″]
Обектът е регистриран през 1999 г. по време на редовните теренни проучвания. За съжаление той е ставал често жертва на иманяри. Има издълбани енда огромна и над 600 по-малки иманярски копки. От тези дупки сa забелязани останки от тракийско светилище а в изхвърлената пръст са намерени голямо количество керамични фрагменти и находки. Една от най-ценните сред тях е фрагмент от съд с графити на гръцки език (от края на ІV или началото на ІІІ в.пр. Хр) , за който се предполага, че е част от името на тракийски цар (Аматок или Саток) .
[ad id=“225664″]
Разкрит е уникален керамичен център, от който засега са известни четири пещи, организирани две по две, около две предпещни ями. Запазени са основните конструктивни елементи на пещите – горивна (или смесителна) камера, скара с вентилационни отвори, снабдителен канал и предпещна яма. Всяка от четирите пещи има свои функционални и конструктивни особености. Това са първите свидетелства за устройството на подобен тип съоръжения и организацията на керамичното производство в тракийски център от ранноелинистическата епоха.
По материали от д – р Милена Тонкова – н.с. в АИМ – БАН, хон.преподавател в НБУ, която проучва археологическите разкопки.
Препечатка от bgglobe.net и poseti.guide-bulgaria.com
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…